Ana Sayfa Politika 13 Şubat 2024 104 Görüntüleme

Hatimoğulları: İstanbul ve metropoller artık birer büyük Kürt kentidir

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, İstanbul’da yapılan halk buluşmasına katıldı.

Halk buluşmasında konuşan Tülay Hatimoğulları, “DEM Parti’yi bitireceğiz” diyenlere, “DEM Parti bir kentin iradesi olamaz” diyenlere, irademize kayyım atayanlara, parti kapatanlara, bizi cezaevine koyanlara, sözüm ona yargılayanlara en büyük cevabı örgütlenerek mahalle komisyonlarıyla veriyoruz. Bu da onlara dert olsun. Bugün mahalle komisyonlarımızla birlikteyiz. Mahalle komisyonlarımızın en büyük amacı partimizin örgütlenmesini, yaygınlaşmasını sağlamaktır. Örgütlenmedeki en temel taşlardan birinin komisyonlarımız olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bizler örgütlü mücadeleden gelen bir partiyiz” ifadelerini kullandı. 

İstanbul ve metropoller artık birer büyük Kürt kentidir

Hatimoğulları, “İstanbul’un göbeğinde işçiler direnişe durduğu zaman, işçileri etnik kökenine göre ayrıştıran bu iktidar, Kürt sorununu kullanarak “aman aman da terörle yan yana durmayın” diyerek işçi sınıfını ayrıştıran bir zihniyete sahip. Bu sorunu Türkiye’deki muhalefetin büyümesini engellemek için, Türk’ün Kürt’ün elini tutmasını engellemek için, başı açık kadının başı kapalı kadının elini tutmasını engellemek için karşımıza çıkarıyorlar. İttifak politikalarımızın aleyhine dezenformasyon politikaları yürütülerek Kürtleri yalnızlaştırmak istiyorlar. Siz Kürt’ü yalnızlaştıramazsınız. Çünkü Kürt sadece Kürdistan’da yaşamıyor. Bugün İstanbul artık bir Kürt kentidir. Adana, Mersin, İzmir, Bursa birer Kürt kentidir. Kürt ve Türk halklarının ve Türkiye’deki bütün halkların iç içe yaşadığı kentlerdir. Bunu hiç kimse engelleyemez. Bugün ülkemizde 50 milyon insan açlık ve yoksulluk sınırında yaşıyor. 50 milyon insan evine doğru düzgün ekmek götüremiyor. Bir avuç sermayedar bu ülkenin tamamını yönetmek istiyor. İşte biz DEM Parti olarak, Kürt halkı olarak, bu ülkedeki farklı halklardan ve inançlardan insanlar olarak emeğin hakkı için de örgütleneceğiz. Bunu hiç kimse engelleyemeyecek” 

Çocuğunun cenazesi PTT kargo ile gönderilen anaları unutmayacağız

Hatimoğulları, “Bu salonu dolduran sevgili kadınlara seslenmek istiyorum. Biz bu ülkenin yarısıyız. Bu ülkenin yarısı olduğumuzu en çok idrak eden ve bu alanda politika üreten DEM Parti’dir. DEM Parti’nin eş başkanlık ve eşit temsiliyet sistemi Türkiye ve dünya siyasetine örnek olmuştur. Biz kadınlar mücadelemizi devam ettirirken şunları unutmayacağız: Haklarımızı savunan İstanbul Sözleşmesinin elimizden alınmasını, nafaka hakkının elimizden alınmak istenmesini, kadın cinayetlerini durdurmak için adım atmayan yargıyı unutmayacağız. Biz kadınlar, çocuğunun cenazesi PTT kargo ile gönderilen anaları asla unutmayacağız. Beyaz tülbentleriyle sokaklara çıkarak barış isteyen Barış Annelerini unutmayacağız. Çünkü bizler bu kentin asli unsurlarıyız, bizler halkların asli unsurlarıyız. Adımız Ayşe, Fatma olsun fark etmez; esnaf, işçi, çiftçi olabiliriz ama her birimizin birleştiği bir şiar vardır. “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Mara, Haya Hırrıye”, “Jin, Jiyan, Azadi” 

Kayyımları süpüreceğiz, belediyelerimizi halkımıza tekrar armağan edeceğiz

Hamitoğulları,”Kayyım atayan zihniyete en büyük cevabı ve tokadı Kürdistan’da belediyelerimizi yeniden kazanarak atacağız. Kayyımları süpüreceğiz. Belediyelerimizin etrafında beton blokları yükseltenleri, bizimle alay edercesine o beton bloklara mavi deniz dalgaları ya da gökyüzü çizenleri süpüreceğiz. Belediyeye gitmeyi engelleyen barikatları yıkacağız. Kayyımları belediyelerimizden süpüreceğiz ve halkın iradesi oraya yansıyacak. Belediyelerimizi halkımıza tekrar armağan edeceğiz. Batı için kent uzlaşısından bahsettik. Batıda birçok ilde her ilin kendi özgünlüğünde görüşmelerimiz devam ediyor. Kent uzlaşısını bazıları sadece siyasi partilerle görüşme şeklinde algılıyor. Kent uzlaşısı, o kentte bulunan bütün siyasal ve toplumsal dinamiklerin bir arada olması demektir. Kent uzlaşısından amaçladığımız şeylerden birisi de seçim işbirliğini sağlamaktır. Bunun için çabalarımız önemli oranda devam ediyor. Ancak kent uzlaşısı sağlanamayan yerlerde adaylarımızı açıkladık. Bu kentlerimizden birisi de İstanbul oldu. İstanbul’un kaderini her türlü DEM Parti belirleyecek. İstanbul’un kaderini siz değerli halklarımız, İstanbul’da yaşayan farklı halklar ve inançlar belirleyecek. İstanbul’un geleceği sizlerin elinde”  (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster