Ana Sayfa Hakkımızda

Hakkımızda

 

 

Serbesti Gazetesi

1908 yılında, İstanbul’da Mevlanzade Rıfat’ın yönetiminde yayınlananan Kürtlerin yönetiminde çıkarılmış ilk günlük gazetedir. Bir Fikir Gazetesi olan Serbesti’nin başyazarı Hasan Fehmi, İstanbul Galata’da gerçekleşen faili meçhul bir cinayet sonucu hayatını kaybetmiş ve Serbesti Gazetesi, Osmanlı basınında başyazarı öldürülen ilk gazete olarak tarihe geçmiştir.

Türkiye Basının ilk şehidi olan Hasan Fehmi ve Serbesti Gazetesinin 26. Sayısında savunulan ” Fikir özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü ” ilkesini benimsemiş serbesti.com.tr, Türkiye basınına yeniden Serbesti Gazetesini kazandırmak ile birlikte adındaki özgürlük kavramını savunmayı amaç edinen bir fikir gazetesi olarak 2023 yılında ortaya çıkmıştır. 

Serbesti Gazetesi, gelişen medya teknolojilerine ayak uydurarak Serbesti Haber, Serbesti Web TV gibi platformları içinde barındırmış, ceza evlerindenki hak ihlallerinden, hastanelerde yolsuzluklara kadar bir çok yaptığı haberler ile gündemi berlirlemiştir. 

Serbesti.com.tr ‘de yayınlanan haberlerin bir çoğu yerel ve ulusal gazetelerde yer verilmiş. Serbesti Haber içerikleri başka platformlar tarafından çoğu zaman kaynaksız kullanılarak intihal edilmiştir. Serbesti Gazetesi yayına girdiği ilk günden bugüne yüzlerce vatandaşın sorununa değinmiş bu sorunlara değinirken hiç bir otosansür ve sansür uygulamasına boyun eğmeden yoluna devam etmiştir. Bu boyun eğmeme Serbesti Gazetesinin Bağımsız bir haber platformu olmasından kaynaklanmıştır. Serbesti Haber veya Serbesti Web TV hiçbir kurum ve kuruluştan menfaat sağlamamış ve hiç bir kişi ve kişilerin menfaatine içerikler oluşturmamıştır. Serbesti Gazetesine bağlı hiçbir kuruluş etik ilkelerini ihlal eden hiçbir reklam anlaşması yapmamış, hiç bir kurumdan maddi veya manevi destek almamıştır. Sadece öz kaynakları ile ayakta durmaya çalışan bağımsız bir haber kuruluşu olmaya çalışmıştır. Türkiye’nin her yerinden kimliği, sınıfı ve konumu sorgulanmaksızın herhangi bir hak ihlaline uğrayan, mağdur edilen, hakları elinden alınan vatandaşların medyadaki sesi olmayı amaç edinen Serbesti Gazetesi her daim vatandaşların bir telefon, bir mail uzağındadır. Serbesti Haber olayları yerinde takip eder, olayın tüm öznelerine ulaşmaya çalışır ve gazetecilik meslek ilkeleri ışığında her mağdurun yanında olmaya özen gösterir. Platformumuz içerik üretmek isteyen her vatandaşa kapıları açmış, editöryal süreçten geçen her eseri yayınlamıştır. 

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster