Ana Sayfa Politika 28 Mart 2024 81 Görüntüleme

Hatimoğulları: AKP, Hazro’da yerine kayyım atanan belediye eş başkanlarımızdan birini aday yaptı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, seçim çalışmaları kapsamında Şırnak’ın Silopi ilçesinde gerçekleştirilen mitinge katıldı. Burada konuşan Hatimoğulları, Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde yerine kayyum atanan HDP’li adayın AK Parti’den aday yapılmasını eleştirerek, “Hazro’da bizden belediye eş başkanı olan bir kişiyi yerine kayyım atadıktan sonra -tabii ki kayyım gerekçesi “terörle iltisaklı olmak” şimdi bir biçimde yanlarına çekmişler ve seçimde bu zat AKP’nin adayı olmuş” ifadelerini kullandı. 

Konuşmasına Seveleri, Pakizeleri, Fatmaları, Taybet Anaları, Roboski’yi anarak başlayan Hatimoğulları şu ifadeleri kullandı;

Saraydan çıkan belediyecilik anlayışında çalmak var

“Belediye Eş Başkanlarımız Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk yürüttükleri çalışmayla belediyecilik anlayışımızı ortaya koymuştur. Şayet kayyım atanmazsa, nasıl güzel yönetebileceklerini en iyi Silopi halkı biliyor. Belediye Eş Başkanlarımız görevlerini ekipleriyle beraber en iyi şekilde icra etti. Benim şimdi burada söyleyeceklerimi Silopi halkı çok iyi biliyor. Ancak buradan bütün Türkiye duysun diye, Saraydakiler de duysun diye belediyecilik anlayışımızı Silopi örneği üzerinden bir kez daha hatırlatmak istiyorum. DEM Parti Belediyesi şunları yaptı: Aylık su ücretini 9 TL olarak sabitledi haneler için. Şehir içi ulaşım 25 kuruş öğrenciler için, 50 kuruş kadınlar için. İnanın bu Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Saraydan çıkan belediyecilik anlayışında çalmak var, çırpmak var, yolsuzluk var, hırsızlık var ama öğrencilere ve kadınlara neredeyse bedava olan yol ücreti yok. Bunu işte biz başardık.

Silopi Belediyemiz kadın çalışmalarını yüzde 200 oranda artırdı

Yine Silopi Belediyemiz kadın çalışmalarını yüzde 200 oranda artırdı. Çok dilli eğitimle kreşler açtı. Kültür sanat merkezlerinde herkesin kendi kültürüyle ve anadiliyle çalışma yürütebileceği alanlar yarattı. Ekolojik mücadeleye çok önem veren bir parti olarak buralara 6 bin ağaç diktik. Her bir ağaç DEM Parti’dir, DEM neferidir. Ben bir Hataylı olarak, bir depremzede olarak, Silopi Belediyesinin yardımımıza nasıl geldiğini biliyorum. Silopi Belediyesinin Antakya’da kurduğu aş evini, Defne’de kurduğu aş evini biliyorum. Oradaki yurttaşlarımız adına, bütün depremzedeler adına Silopi’nin halkına ve belediyesine binlerce kez teşekkür ediyorum.

Değerli Silopi halkı, Kürdistan’ın dört bir yanında AKP’nin oyunları devam ediyor, AKP’nin hile hurdayla seçim kazanma faaliyetleri devam ediyor. Ancak bizler bu kez hırsızların hepsini suçüstü yakalayacağız. Şırnak Merkez başta olmak üzere, Şırnak’ın birçok ilçesine kayyım seçmen gönderdiklerini biliyoruz. Bu kayyım seçmenlerin çoğu asker ve polis. Bunları boşa düşürmenin iki yolu var. Birinci yol; bize hiç oy vermemiş ailelerimizi tek tek ziyaret etmek ve neden DEM Parti’ye oy vermeleri gerektiğini anlatmak. 

Nerede bir eş dost varsa arayın ve gelip oy kullanmalarını isteyin

Oyu Silopi’de, Cizre’de, Şırnak’ta ya da herhangi bir ilçede olup şehir dışında yaşamak zorunda kalan işçi kardeşlerimiz, öğrenci kardeşlerimiz olabilir. İşte ikinci yol da telefon rehberimizi taramak ve nerede bir eş, dost, akraba varsa arayıp onların burada oy kullanmalarını istemeniz. Bunu sizden rica ediyoruz. Kendilerine en yakın DEM Parti il-ilçe binasına gitsinler ve isimlerini yazdırsınlar. Onları seçmen oldukları yerlere biz taşıyacağız. Onurlu Silopi halkı, onurlu Şırnak halkı, bu hırsızlara sandıkta ders vermeye hazır mıyız hep beraber?

Sevgili gençler; Kürt halkının, bütün halkların umudu sizsiniz. Sizlerden de özel bir ricamız var. Sandık hırsızlarına, AKP’nin hilelerine karşı örgütlenerek sandık güvenliğini maksimum düzeyde sağlamaya hazır mı gençler? Sandıklarımızı gözümüz gibi koruyacak mıyız? İşte böyle gençler olduğu sürece hiç kimse halklara, Kürt halkına asla diz çöktüremeyecek. Bu meydandaki gençlere, kadınlara, halkımıza bakarak Saray bir kez daha bunların hepsini öğrenecek.

AKP, Hazro’da yerine kayyım atanan belediye eş başkanlarımızdan birini yanına çekerek aday yaptı

Buradan bütün Türkiye halklarına şu bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bu bilgiyi ilk kez buradan, Silopi’den paylaşıyoruz. Kürt’ün iradesini çalan, seçme ve seçilme hakkını elinden alan, her türlü irade hırsızlığı yapan bu kayyımcı anlayış ne yapmış biliyor musunuz? Hazro’da bizden belediye eş başkanı olan bir kişiyi yerine kayyım atadıktan sonra -tabii ki kayyım gerekçesi “terörle iltisaklı olmak”- şimdi bir biçimde yanlarına çekmişler ve seçimde bu zat AKP’nin adayı olmuş. Yuh sana AKP!  AKP, Saray ve şürekası, işbirlikçileri resmen “ben varsam her şey mubah, ben yoksam her şey günah” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki; bir toplumda adalet varsa, özgürlük varsa, eşit kardeşlik varsa halklar için her şey o zaman mubah olur. Ve bizim halklarımız adına talebimiz budur. Ancak AKP günah işlemeye devam ediyor, hırsızlığa devam ediyor. Belediyelerde Kürt halkının iradesini tanımayıp atadığı kaymakam ve valilerle bizleri yönetmeye kalkarak en büyük hırsızlığı zaten yapıyor. Ama aynı zamanda belediyelerin kasalarını boşalttılar, hizmet yapmamakta ısrar ettiler. Kürt halkına yol, kaldırım, kanalizasyon yapmak ya da istihdam alanı yaratmak yerine kent yaşamını bir işkenceye dönüştürdüler. Bizler bu anlayışı, bu kayyımcı zihniyeti, bu zalimleri sandığa gömecek miyiz?  

Erdoğan seçim için gittiği Amed’de Kürt halkını nasıl katledeceğini anlatıyor

Kürdistan’ın kalbine gitti Erdoğan, dün Amed ve Batman’da miting gerçekleştirdi. Amed’de, “Bu kardeşinize oy vermediniz, biz de düşünüyoruz” diyor. Sen Amed’e gelip oy mu istiyorsun Erdoğan? Seçim propagandası olarak Amed’e gitmiş ve Irak’ta yaptıkları savaş zirvesini anlatıyor, Kürt halkını nasıl katledeceklerini anlatıyor, sınır ötesi operasyonları anlatıyor. Kürt’e “ben sana savaş vaat ediyorum ama sen bana oy vermiyorsun” dercesine aklını yitirmiş bunlar. Adeta aklını yitirmiş bunlar. Bunlarda sınır tanımayan Kürt düşmanlığı devam ediyor. Biz şu anda neredeyse sınıra sıfır bir noktadayız, Silopi’deyiz ve bu sınırdan biz bir kez daha diyoruz ki savaşa geçit vermeyeceğiz. Bizler onurlu bir barış için mücadele ettik. Kürt halkı onurlu bir barış için mücadele ediyor. Kürt halkı onurlu bir barış için bedel ödedi. En çok bedel ödeyen merkezlerden birindeyiz, Silopi’deyiz, Şırnak’tayız. Az mı bedel ödediniz, az mı gözyaşı döküldü? Az mı kan döküldü bu topraklarda? Artık yeter diyoruz, barış diyoruz, barış diyoruz, barış diyoruz.

DEM Parti 72 milletten herkese aynı nazardan bakan bir parti, kimsenin iradesine ipotek koymaz

Yine Erdoğan aynı mitingde, “DEM Parti halkın iradesine ipotek koyuyor” demiş. Hadi oradan Erdoğan! DEM Parti; şu güzelim ağacıyla, köklerini Anadolu ve Mezopotamya topraklarından, devrimcilerin ve yurtseverlerin mücadelesinden almış bir partidir. DEM Parti kendi rengiyle her halkın temsil edildiği bir partidir. DEM Parti Kürt’ün, Türk’ün, Arap’ın, Laz’ın, Çerkes’in partisidir. DEM Parti 72 milletten herkese aynı nazardan bakar. Bizler kimsenin iradesine ipotek koymayız. Bizde adalet var, özgürlük var, eşitlik var.

Ama AKP’de ne var? Tek adam rejimi var. Bütün Türkiye’yi bir tek adama mahkum etmek istediler. Bütün Türkiye’yi, Saraydan tıpkı bir padişahlık sistemi gibi yönetmek istediler. Biz buna karşı çıktık, demokrasi dedik. Milyonlarca Kürt’ün iradesine kayyım atamak ipotek değil de nedir? Kobani Kumpas Davasında arkadaşlarımızı 37 kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılamak bir siyasi iradeye ipotek koymak değil de nedir? Kürt halkının barış talebini, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebini görmezden gelmek, İmralı tecridini sürdürmek halkın iradesine ipotek koymak değil de nedir Erdoğan? Buradan tecrit kalksın diyoruz hep beraber”

(Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster