Ana Sayfa Politika 21 Mayıs 2024 33 Görüntüleme

Demirtaş’ı ziyaret eden Eş Genel Başkanlar: Türkiye’de Kürtler ve halklar açısından bir normalleşme yok

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinde ziyaret etti. 3 saati aşkın bir süre devam eden görüşme sonrasında DEM Parti Heyeti cezaevi önünde açıklama yaptı.

Edirne Cezaevi önünde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları şunları söyledi;

“Dün Kandıra’da Sevgili Figen Yüksekdağ’ı ziyaret ettik, bugün Edirne’deyiz Sevgili Selçuk Mızraklı ve Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ettik. Bütün dünyanın izlediği üzere Kobanî Kumpas Davasında karar açıklandı. Bu kararda arkadaşlarımıza yüzlerce sene hapis cezası verildi. Biz daha önce defalarca kez söyledik, burada bir kez daha söylüyoruz. Kobanî Kumpas Davası, adı üstünde bir kumpas davasıdır ve tamamen siyasi bir intikam davasıdır. Bu davada, geçmiş dönemde Eş Genel Başkanlığımızı yapmış Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ çok yüksek cezalara çarptırılmıştır. Aynı zamanda Kürt halkıyla dayanışan sol sosyalist devrimcilere, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunda ısrarcı olan, birleşik demokratik mücadeleyi savunan devrimcilere ağır cezalar verildi. Her iki eş genel başkanımızı ziyaretimizde de morallerinin çok yüksek olduğunu gördük.

“Demirtaş parti eş genel başkanlığını yürüttüğü dönemdeki gibi aynı yerde durmaktadır”

Bugün Sevgili Selahattin Demirtaş ile yaptığımız görüşmede, kendisi bizi her zamankinden daha moralli karşıladı. Vakur ve bilinçli duruşuyla ve bu davayı çok geniş bir biçimde analiz eden bir duruşla bizi karşıladığını bütün Türkiye kamuoyunun bilmesini isteriz. Demirtaş parti eş genel başkanlığını yürüttüğü dönemdeki gibi aynı yerde durmaktadır, aynı moral ve motivasyonla durmaktadır. Arkadaşlarımıza, geçmiş dönem eş genel başkanlığımızı yapmış Sevgili Figen’e ve Selahattin’e bu karar zerre geri adım attırmamıştır, aksine mücadelelerini daha da bilemiştir. Bütün ceza alan arkadaşlarımız ve savunma yapan arkadaşlarımız onurlu bir şekilde Kobanî yargılaması bir kumpas davasıdır dedi. Kobanî de bu kararı alanlar bilsinler ki IŞİD’in ve zihniyetinin ekmeğine yağ sürmüşlerdir dedi. Arkadaşlarımız bu bilinçle bütün Türkiye’deki demokrasi güçlerine sesleniyor. Demirtaş ve Yüksekdağ başkanlarımız şu mesajı bütün Türkiye’ye veriyor: Bizler içeride çok moralliyiz, herkese selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. Dışarıdakiler de demokrasi mücadelesinden zerre geri adım atmasınlar, dayanışma içerisinde olsunlar”. Bu mesajı yüksek bir biçimde verdiler. Sevgili Selahattin Demirtaş’ın selam ve sevgilerini de en içten duygularıyla siz basın emekçilerine ve Türkiye’deki bütün halklara ilettiğinin bir kez daha altını çizmek isterim. Gayet iyilerdi, gayet morallilerdi. Bizler dışarıda, onlar içeride o demir parmaklıkları ve o siyasi amaçla örülmüş duvarları parçalayana dek ortak mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Bakırhan: Kobanî zaferi kutlanmalıydı ama yargılama konusu yapıldı; belli ki IŞİD yenilgisi birilerini üzdü

Daha sonra söz alan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise şunları söyledi;

“Buraya gelerek bizleri, Selahattin Demirtaşları yalnız bırakmayan, dayanışma gösteren değerli halkımızı selamlıyorum. Kobanî deyince direniş ve mücadele akla gelir. Kime karşı direniş ve mücadele? Ortadoğu’da gerici, kadın düşmanı, halklar ve inançlar düşmanı IŞİD’e karşı verilmiş ve örnek olmuş bir mücadeleden bahsediyoruz. IŞİD’e karşı verilen mücadelede Kürtler, Türkler, Araplar, Türkiye halkları, emekçiler birlikte mücadele ettiler, ortak bir zafer elde ettiler. Maalesef bu zafer Türkiye’de kutlanması gerekirken, bir yargılama aracı haline getirildi. IŞİD’in yenilgisi belli ki birilerini üzdü. Ortadoğu’da halkların, kadınların özgürlüğüne kavuşması birilerini rahatsız etti. Bir kumpas davası ile de o dönemde Kobanî halkıyla dayanışan ve mücadelesine destek verenler yargılandı, cezalandırıldı. Öncelikle biz bu cezayı tanımıyoruz. Kürtler, emekçiler, kadınlar, Türkiye’de halklar verilen bu cezayı tanımayacaklardır.

“Kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz”

Selahattin Demirtaşlar, Figen Yüksekdağlar Türkiye halklarının gönlünde zaten özgürdür. Asla cezaevinde olarak görmüyoruz. Onlar cezaevinde mücadelelerine devam edecekler, bizler de bugün burada olduğumuz gibi haklarımızla birlikte cezaevindeki bütün siyasi tutsak yoldaşlarımızı özgürleştirinceye kadar ve Türkiye’yi demokratikleştirinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Selahattin Başkan da aynısını söyledi. Birlikte dayanışma içerisinde olarak ve daha güçlü bir şekilde, onlar cezaevinde biz dışarıda emekçilerle ve halklarla birlikte bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bu haksız hukuksuz davanın önümüzdeki dönem aşamalarında bozulması ve arkadaşlarımızın beraat etmesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi kararlılıkla ortaya koyacağız. Demirtaş partimize, halklarımıza ve Türkiye’deki diğer siyasi parti ve kurumlara teşekkürlerini iletti. Kobanî Kumpas Davasındaki dayanışma, ortak mücadele ve sahiplenmeden dolayı selam ve sevgilerini yollamıştı. Biz de bir kez daha şu sözü veriyoruz: İçerideki arkadaşlarımızla ve dışarıda mücadele eden halklarımızla birlikte siyasi tutsaklar özgürleşinceye kadar, Türkiye demokratikleşinceye kadar, bu tür siyasi kumpas davaları olmayıncaya kadar kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster