Ana Sayfa Politika 10 Haziran 2024 26 Görüntüleme

Diyarbakır’da on binler kayyuma karşı yürüdü: Sokaklar bizim, saraylar sizin

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisinin (DEM Parti) Hakkari belediyesine kayyum atanması ve belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanması nedeniyle başlattığı nöbet eylemleri sürüyor. Nöbet eylemlerinin 6. gününde olduğu Diyarbakır’da (Amed) bugün büyük bir yürüyüş gerçekleştirildi.  

Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semti AZC plaza önünde toplanan on binlerce kişi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yürüdü. Yürüyüşe Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri Ceylan Akça Cupolo ve Adalet Kaya, DEM Parti Belediye Eş Başkanları, DEM Parti ve DBP il, ilçe örgütleri, Tevgera Jinen Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Barış Anneleri, TUAY-DER, MEBYA-DER, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Yürüyüşe katılanlar, “Kayyıma defol” yazılı mor tişörtleri giydi.

Yürüyüş öncesi ablukaya alınan on binler saatlerce AZC plaza önünde bekletildi. Gün ışığında toplanan kitle hava karardıktan sonra ancak yürüyebildi. Yürüyüş sırasında sık sık kolluk kuvvetleri ve kitle arasında arbede yaşandı. Diyarbakır Valiliği’nin önünde yaşanan arbede de kolluk kuvvetleri amirlerinin temas etmeyin talimatına rağmen kalkanlar ile kitleye saldırdı. Emniyet Amirleri ile müzakere sürecini yöneten DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Şirin Gürbüz, “Sizlerin de talimatını dinlemiyorlar ki” diyerek tepki gösterdi. 

On binlerin katıldığı yürüyüş Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasına ulaşılarak tamamlandı. Belediye binası önüne gelen on binler telefonlarının flaşlarını açarak “Diren Ha Diyarbekir” şarkısına eşlik etti. 

“Kürtleri karşısına alan iktidarlar oldu ama hiçbiri devam edemedi “

Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, dün Hakkari’den geldiklerini ve orada direnenlerin selamını getirdiklerini söyledi. Uçar, “Bugün yürürken ‘Amed ayakta Colemêrg’in yanında’ dedi gerçekten de öyleydi. Amed 2016 yılından beri kayyımlara karşı ayakta olup en büyük cevabı verdi. Colemêrg’de atanan kayyımın devamı gelmeyecek. Kayyım demek ne demek? Hırsızlık, darbe, talan ve yolsuzluk demek… Bu politikalarını Kurdistan’da yeniden yapmalarına izin vermeyeceğiz ve hep birlikte mücadele edeceğiz. İktidarın 31 Mart’tan beri yeni yol arayışları var. Biz buradan Amed’den iktidara şunu diyoruz; 31 Mart seçimlerden almanız gereken mesajı almadınız. Yüz yıllık tarihte Kürtleri karşısına alan iktidarlar oldu ama hiçbiri devam edemedi Kürtlerin karşısında. Kürtlerin karşısında olan herkes kaybetti” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtlerle konuşması gerektiğine vurgu yapan Çiğdem Kılıçgün Uçar şunları söyledi; ,  “Esasen Kürtlerle oturmalı, ne Akşener ne Bahçeli tek yol demokrasi oda Kürt meselesinde mevcuttur. Kayyım demek, AKP’nin bitmesi demek… Bitmek istiyorsa saygı duyup direnişimizi daha da büyüteceğiz. Ayın üçünden beri Colemêrg’de ciddi bir abluka var. Herkes bilsin ki kayyım politikalarına, tecrit politikalarına, haksızlığa asla boyun eğmeyen bir halkımız var. Buradayız bütün belediyelerimizin önünde bize ait olanı korumaya devam edeceğiz. Ayın 13’ünde saat 15’de kayyıma karşı ses çıkaran bütün halkımızla birlikte Colemêrg olacağız. AKP’ye en güçlü cevabı vereceğiz. Bu daha başlangıç en güçlü sözümüz ve eylemlerimizle olmamız gereken yerde olmaya devam edeceğiz”

“Amed’te on binlerce kişi iradesine sahip çıktı”

Ardından konuşan bir diğer eş başkan Keskin Bayındır ise şunları söyledi; “Erdoğan ve Bahçeli dışında kimse, hiçbir parti, kayyım politikasına destek vermiyor. Dünyanın hepsi kabul etmediğini söylüyor, bu bir tek Erdoğan ve Bahçeli’nin derdidir. Ama bilsin ki bu siyaset ona derman olamayacak. Türk ve Kürt halkı bu kirli politikaya izin vermeyecek. Bu bizim doğal, demokrasi ve hukuki hakkımızdır.

Direndik direnmeye devam direneceğiz. 1996 yılında yine iktidar devlet mafya ve çetelerle yönetildi. Kurdistan ve Türkiye karanlığa karşı eylemler yapıldı. Bugün o gündür kayyıma karşı tüm Kurdistan ve Türkiye de karanlığa, karşı direniş günüdür. İrademize sahip çıkma günüdür. Bizi öldürseniz de, asla hakkımızı bırakmayacağız. Amed’den memleketinden tüm Kurdistan’a aydınlık eylemlere, özgürlük eylemlerine başlayacağız yediden yetmişe direneceğiz, onlar yenilecek. Politikalara karşı bugün Amed’te on binlerce kişi iradesine sahip çıktı bu tüm Kurdistan’a yayılacak. Başarı bizimdir, halkımızındır. Mutlaka kazanacağız.”

Son olarak konuşan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, “Bize ait olanları elimizden alanlara izin vermeyeceğiz. Umudumuzu yeniden çalmalarına izin vermeyeceğiz, tek yumruk olup belediyelerimizi geri vermeyeceğiz. Amed her yere umut olacak tıpkı bugün olduğu gibi direneceğiz ve kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster