Ana Sayfa Gündem 5 Temmuz 2023 229 Görüntüleme

Hasta mahpus Selman Esmer’e Newroz kartı gerekçesiyle 10 ay hapis cezası

Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Selman Esmer’e, kendisine gönderilen ve idare tarafından okunduktan sonra verilen Newroz kartı gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

MA’dan Fethi Balaman’ın haberine göre; Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Selman Esmer’e, tahliyesine 13 ay kala Newroz kartı gerekçesiyle 10 ay ceza verildi. 29 yıldır tutuklu bulunan Esmer hakkında, kendisine gönderilen Newroz kartında “Newroz pîroz be!” yazılı olduğu gerekçesiyle Cezaevi Disiplin Kurulu tarafından 3 günlük hücre cezası verildi ve adli soruşturma başlatıldı. Mahpusun hücre cezasına yaptığı itiraz, Afyonkarahisar İnfaz Hâkimliği tarafından reddedildi. Ardından Afyonkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itrazın kabul edilmesiyle hücre cezası kaldırıldı.

 
Adli kavuşturma başlatıldı
 
Esmer hakkında hazırlanan iddianamede, koğuşta yapılan aramada cezaevi idaresi tarafından kontrol edildikten sonra kendisine verilen “Newroz pîroz be!” yazılı kartpostala yer verildi. İddianamenin kabul edilmesiyle Esmer hakkında, “Suç örgütlerini temsil eden resim, pankart, sembol vb. malzemeleri bulundurma” gerekçesiyle Afyonkarahisar 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşmasının görüldüğü 2 Haziran 2022’de, Esmer’e 10 ay hapis cezası verildi.
 
Mahkemede savunma yapan Esmer, “İddianameye konu olan kartpostal bana mektup yoluyla ulaşmıştır. Newroz hatırası olan bu kartpostalı idare denetimden geçirerek, bana vermiştir. Bende albümüme koymuşum, sonrasında yapılan aramada el konulmuş, hakkımda disiplin soruşturması başlatılmış ve hücre cezası verildi. İnfaz hakimliği yaptığım itirazı reddetse de, ağır ceza lehime karar vermiştir. Bu durumu idarenin baskı altına alma durumu olarak görmekteyim. İyi halli olmama gibi hususları benim infaz kurumunda sicilimde bulunması bu durumla sağlanmak istenmektedir. Kartpostal idare tarafından verilmiştir” dedi.
 
Mahkeme heyeti gerekçesinde ise Esmer’in disiplin cezasına dair yargı yoluyla kazandığı lehte kararını incelemedi. Esmer’in bahsettiği yargı kararına dair sözlerini de “suçtan kurtulmaya dönük beyan” olarak değerlendirdi.
 
Karara dair itirazı değerlendiren Konya Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi de 9 Eylül 2022’de verilen 10 ay hapis cezasını onayarak, itirazı reddetti. Bununla birlikte verilen ceza kesinleşmiş oldu.
 
Tedavileri engelleniyori, ameliyat bile edilmedi
 
 Hasta tutuklu da olan Selman Esmer’in tedavilerinin de engellendiği belirtildi. Bayram görüşü için 1 Temmuz’da cezaevine giden kardeşi Davut Esmer, ağabeyinin tedavisinin yapılmadığını, tahliyesinin engellenmesi içinde çeşitli gerekçe üretildiğini söyledi.
 
Cezaevinde tutukluların tedavilerinin geç yapıldığını belirten Esmer, ağabeyinin yaşadıklarını şöyle anlattı: “Abim, 7 Eylül 2022 tarihinde durumunun ağırlaşmasıyla Afyon Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde prostatının aşırı büyüdüğü tespit edilmiş, sonda takılmış. Cezaevi tarafından 10 gün sonra Üroloji bölümüne götürülmüş, yapılan tetkikler sonucunda ‘ameliyat olması gerektiği’ söylenmiş. Ancak yapılan biyopsi sonucunda ‘kanser belirtisi olmadığı, prostatın iyi huylu olduğu, bu nedenle bir aylık ilaç tedavisi sonrası durumun tekrar değerlendirileceği’ söylenmiş ve bir ay boyunca kendisine verilen ilacı kullanmış. 31 Ocak’ta hastaneye gitmiş, sondası çıkartılmış, bir saat gözlem altında tutulmuş, bu süre içinde idrarını yapabilmiş ancak cezaevine geldikten sonra durumu ağırlaşmış. Tekrar hastaneye götürülmüş, ‘aşırı enfeksiyon kaptığı’ söylenmiş. Ancak yine ameliyat edilmemiştir.”
 
Ağabeyinin 6 Mart’ta da prostat ameliyatı olmak üzere hastaneye götürüldüğünü ancak ameliyattan sonra sadece bir gün müşahede altında tutulduğunu ve tekrar cezaevine götürüldüğünü aktaran Esmer, “Sondanın çıkarıldığı gün acılar içinde kalmış, idrarını yapmamış ve böbreklerinin şiştiğini hissetmiştir. O gece acile gitmek zorunda kalmış ve sonra tekrar sonda takılmıştır. Sevki yapılıp hastaneye götürüldüğünde ameliyatı yapan doktor tarafından ‘Biz ameliyatı tam yapamadık, ancak yüzde 60’ını yapabildik. Makine bozulduğundan ameliyatta hedeflediğimiz yüzde 75’i yapamadık’ denilmiştir. Bu durumu ancak ameliyatından bir hafta sonra öğrenebilmiştir. İkinci kez ameliyat olması gerektiğinden, tekrar 13 Nisan’da ameliyat edilmiştir. Ameliyat sonrasında takılan sonda çıkarılmış ve yaklaşık 2 haftadır hala durumu belirsizliğini korumaktadır ve gözlem altındadır” şeklinde anlattı.
 
Ağabeyinin vücudunda sondadan kaynaklı yaraların bulunduğunu belirten Esmer, “Abimin tedavileri tam ve eksiksiz olarak yapılmalıdır. Ağır hastalıklarından kaynaklı olarak da ailesinin yanında daha sağlıklı koşullarda tedavisinin yapılabilmesi için tahliyesi sağlanmalıdır” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster