Ana Sayfa Gündem 28 Ağustos 2023 158 Görüntüleme

İHD: 313 tutuklunun tahliyesi engellendi, yönetmelik iptal edilsin

İdare ve Gözlem Kurulları tarafından 2021’den bu yana 313 tutuklunun tahliyesinin engellendiğini açıklayan İHD, Anayasa’ya aykırı olan yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasını talep etti.
İnsan Hakları Derneği (İHD), birçok kentte açıklama yaparak, İdare ve Gözlem Kurulları tarafından tutukluların tahliyelerinin ertelenmesine tepki gösterdi. İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu, cezaevlerinde İdare ve Gözlem Kurulu tarafından tahliyeleri engellenen tutuklulara ilişkin Ankara Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, “Mahpusların tahliyesini engelleyen idare ve gözlem kurulları iptal edilsin” pankartı açıldı.
 
Basın toplantısında konuşan İHD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Ömer Faruk Yazıcı,  İdare ve Gözlem Kurullarının 6 aylık periyotlarla tutsakların iyi halli olup olmadığını değerlendirdiğini hatırlattı. Yazıcı, “5275 sayılı Kanunun 89’uncu maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca iyi hâl değerlendirmesi yapacak olan kurula Cumhuriyet Başsavcısı veya belirleyeceği Cumhuriyet Savcısı başkanlık edeceği kararlaştırılmıştır. Bu kurulda; kurum müdürü, gözlem ve sınıflandırmadan sorumlu ikinci müdür, idare memuru, cezaevi tabibi, psikiyatrist, bir psikolog ve psiko-Sosyal yardım servisinde görevli diğer unvandan bir personel, öğretmen, infaz ve koruma baş memuru ile kurum müdürü tarafından teknik personel arasından seçilen bir görevlinin yer alacağı da belirtilmiştir” dedi.
 
2021 yılı başında uygulanmaya başlanılan yönetmelikle oluşturulan bu kurulların hem Anayasa hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) aykırı olduğunu belirten Yazıcı, İHD Genel Merkezi olarak 12 Aralık 2020 tarihinde Danıştay’a “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirmesine Dair Yönetmelik” hakkında yürütmenin durdurulması talebiyle açmış oldukları iptal davasında ise mahkeme tarafından henüz bir karar verilmediğini aktardı. 
 

İHD: 313 tutuklunun tahliyesi engellendi

Derneklerine İdare ve Gözlem Kurulu kararlarıyla tahliyeleri engellenen tutuklular, avukatları ve aileleri tarafından çok yoğun başvurular yapıldığını kaydeden Yazıcı, şöyle konuştu: “İHD olarak tespit edebildiğimiz kadarıyla ilgili yönetmeliğin uygulanmaya başlandığı 2021 yılının başından bu yana en az 313 mahpusun tahliyesi birden fazla kez 6’şar ay ve 3’er aylık periyotlarla engellenmiş hatta bu mahpus grubunu içerisinde bulunan bazı mahpusların tahliyeleri engellenmeye devam edilmektedir. Yine tespit edebildiğimiz kadarıyla bu mahpuslardan 48’i bir veya birkaç kez infaz uzatma kararı akabinde tahliye edilmiştir. Yine tahliyesi engellenen mahpusların 88’inin hasta mahpus listemizde olduğunu, 42’sinin ise ağır hasta mahpus statüsünde olduğunu vurgulamak isteriz. Yönetmeliğin uygulanmaya başladığı yıl ilk şartlı tahliyesi engellenen ağır hasta mahpuslardan olan Hayrettin Yılmaz ne yazık ki hastalıklarından kaynaklı olarak hapishanede yaşamını kaybetmiştir.”
 
 
 
 
 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster