Ana Sayfa Gündem, Özel Haber 12 Ocak 2024 626 Görüntüleme

Rudaw Diyarbakır Temsilcisine saldırı girişimi

Ali Babacan’ın Diyarbakır ziyaretini takip eden Rudaw Temsilcisi Maşallah Dekak saldırıya uğradı.

Rojan MAMO

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Diyarbakır programını takip eden Rudaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak saldırıya uğradı.

Ali Babacan’ın Diyarbakır programı kapsamında Sur İlçesi’ndeki Ulu Camiye Cuma Namazı için girerken, “Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir. Akıllı olun” diye bağıran saldırgan, Rudaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’a saldırdı.

GGC: Saldırının hedefi halkın haber alma hürriyeti

Diyarbakır’da Rudaw TV Temsilcisi, Maşallah Dekak’a haber takibi sırasında gerçekleşen saldırıya ilişkin açıklamada bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, “Asıl hedefi halkın haber alma hürriyeti olan bu saldırıyı büyük bir endişeyle öğrenmiş bulunmaktayız. GGC Üyesi ve Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’a yönelik saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz. Meslektaşımıza yapılan bu saldırı asla kabul edilemez. Dekak’ın sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenmiş olmak bir nebze teselli verici olsa da, bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak, basın özgürlüğüne yapılan her türlü saldırıya karşı duruşumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Bu olayın ardından, saldırıyı gerçekleştiren şahsın bir an önce adalete teslim edilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırıyoruz. Bu tarz saldırılar sadece bireysel bir gazeteciyi değil, aynı zamanda basın özgürlüğünü ve demokratik değerleri hedef almaktadır” ifadelerini kullandı.
Açıklamada ayrıca, “Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak yaşanan olayın takipçisi olacak, sorumluların adalete hesap vermesi için gereken her türlü çabayı sarf edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

TGS: Gazetecilere saldırı kabul edilemez. Yetkililer göreve

Saldırıya ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), “Kentin her zaman en işlek yerlerinden biri olan ve bu nedenle de sürekli emniyet mensuplarının bulunmazı gereken ve de bulunduğuna tanık olduğumuz Ulu Cami Meydanında, Irak Kürdistanı Rudaw Medya Grubu Diyarbakır Temsilciliğinde görev yapan meslektaşlarımız, çirkin bir saldırıya maruz kalmıştır. Saldırgan onlarca kamera ve yurttaşın yanı sıra çok sayıda görevli polisin arasında meslektaşlarımıza ağız dolusu küfürler etmiş, bu da yetmemiş fiziki saldırıda bulunmaya teşebbüs etmiştir. Saldırı sırasında densiz şahsın sarf ettiği küfürlerin yanında `Burası Türkiye Cumhuriyeti` diyerek, aklınca meslektaşlarımızın çalışmalarını illegalize etme gayreti ise olayın dikkat çeken diğer bir yönüdür” ifadelerini kullandı. 

‘Bizde aynısını tekrar ediyoruz’

TGS, “Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ve bu ülke demokratik bir hukuk devletidir. Rudaw Medya Grubu da bu ülkenin yasalarına göre kurulmuş, çalışanlarının sigortalarını yasal olarak ödeyen, bu ülkenin yasalarına tabi olarak faaliyet yürüten bir medya kuruluşudur. İlgili yasalara harfiyen uyan kuruluşun çalışanları da Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) üyeleridir.

Bizim TGS olarak, üyelerimize ve üyemiz olmayan diğer tüm gazetecilere yapılan bu türden çirkin saldırılara karşı sessiz kalacağımız bekleniyorsa büyük bir yanılgı içinde olunduğunun bilinmesini isteriz. Eğer, yetkililer bu ülkenin demokratik hukuk devleti olduğu iddiasında ise ve hukuk her zaman üstün ise bu meczup densizin derhal hesap vermesi gerekir.

Bu cümleden hareketle saldırganın bir an önce yakalanarak, hukuk önünde hesap vermesi yetkililerin sorumluluğudur.

Bu vesileyle saldırıya maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, her zaman dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Yetkililerin resen harekete geçmemesi durumunda da” ifadeleri yer aldı. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster