Ana Sayfa Ekonomi 15 Şubat 2024 291 Görüntüleme

Sanayiciler Diyarbakır’da buluştu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki OSB başkan ve yöneticileri, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde, mini bir ekonomi zirvesi düzenledi.

Buluşma programına, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya ile Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, STK başkanları ve yüzlerce sanayici katıldı. 

Bakan yardımcısı ve Vali katılmadı

Buluşma Programında davetliler arasında bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan ve Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su katılmadı. 

Diyarbakır Valiliğini temsilen Vali Yardımcısı Ömer Coşkun katılırırken Oruç Baba inan mazeret bildirerek katılım sağlamadı. 

Buluşma programı öncesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi Başkanları ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) üyeleri küçük bir toplantı gerçekleştirdi. 

OSB Başkanı Fidan: istihdam hedefimiz 30 bin

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, üç ayda bir kez sanayici buluşmaları konulu toplantılara devam edeceklerini belirterek, “Tarihi geçmişi, barındırdığı kültürel değerleri, bereketli toprakları, turizm potansiyeli ile Diyarbakır, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan önemli kapılarından biridir. Geçmişteki yatırımcı firma sayısı 200 iken şu an faaliyette, inşaat sürecinde ve tahsisi yapılmış firmalar ile sayımız 400’e ulaşmıştır. *5. Etabımızın faaliyete girmesi halinde ve önümüzdeki seneler içerisinde istihdam sayımızın 30.000 olmasını hedefliyoruz. OSB yönetimi olarak önümüzdeki seneler içerisinde hedeflediğimiz firma sayısı 600 civarındadır. bunun hem istihdama hem Diyarbakır OSB’ye katkısının büyük olacağını hepimiz biliyoruz. 85 ülkeye ihracat yapan Diyarbakır OSB’mizin 2023’teki ihracat rakamı 231.5 milyon dolardır. Hedefimiz hem üretimi hem de ihracat rakamlarımızı artırmak, kent ve ülke ekonomimize katkı sunmaktır” dedi.

OSB Başkanı Mustafa Fidan

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası oluşan kriz masasıyla depremzedelere önemli ölçüde destek verdiklerini hatırlatan Fidan,  “Diyarbakır OSB olarak, oluşturduğumuz kriz masasında 1 buçuk ay süreyle tüm deprem bölgelerine el uzatmaya çalıştık. Bu çerçevede sanayicilerimizle birlikte 7 milyon TL nakdi yardım, 65 bin kişilik yemek, 112 adet TIR yardım ve iş makinesi ekipmanını deprem bölgesine ulaştırıldık. Depremden olumsuz etkilenen üreticiye de destek olması için Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın bölgesel kalkınma odaklı acil eylem programı projesi kapsamında “Diyarbakır OSB işlik” projemizi hayata geçirdik. proje kapsamında 18 adet 1000 metrekarelik işlik yapılarak bu işlikler şehir merkezinde faaliyet gösterip depremde zarar gören firmalara en yakın zamanda tahsis edilecektir” dedi. 

DTSO Başkanı Kaya:Karacadağ’da OSB’miz 3 bin dönümle başladı 36 bin dönüm olabilir

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise, deprem yıldönümüne denk gelen bir tarihte kent dinamikleriyle bir araya gelmenin önemli bir mesaj olduğunu ifade ederek, “Depremden bir yıl sonra hem kent dinamikleriyle hem de sanayimizle ayakta durmamız kentin gücünü gösteriyor. Evet dışarda hükümetten ve devletten destekler alınır, ama böyle büyük Türkiye nüfusunun yüzde 15’ni etkileyen bir depremden bahsediyoruz. Şuan Diyarbakır’da 4 etaptan oluşan Organize Sanayi Bölgemiz var. Silvan’da da çok yakın bir zamanda talepleri toplamaya başlayacağız. Orada da tapu alma noktasına geldik. Artık deprem bize şunu gösterdi; önceliğimizin sanayi tesislerinin kurulacağı alanları iyi seçmemiz. Diyarbakır bu konuda nispeten şanslı. Karacadağ’ın eteklerinde zemini sağlam Sanayi Bölgelerimiz var. Karacadağ’da OSB’miz 3 bin dönümle başladı ama yaklaşık 36 bin dönümlük bir Organize Sanayi Bölgesi olabilir bir rezerve alanı var. Onun için de artık Diyarbakır, yatırımı çekme ve kendi yatırımcısını geliştirme üzerine olmalı” şeklinde konuştu. 

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü

Ev ödevlerimizi aldık Ankara’ya dönüyoruz 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü de, Güneydoğu Anadolu toplantısı için Diyarbakır’a geldiklerini belirterek “Sabah havaalanına ilk adım atar atmaz inanılmaz bir misafirperverlikle karşılandık. Diyarbakır OSB çok güzel bir ev sahipliği yaptı bize, çok teşekkür ediyoruz. Bugün Bölge Organize Sanayicilerimizin tüm yönetici ve müdürleriyle bir araya geldik. Biz onlara yaptığımız çalışmaları kısaca aktardık. Onların talep ve önerilerini aldık. Bu tür istişare toplantılarında inanılmaz bir şekilde besleniyoruz. Ev ödevlerimizi alıp Ankara’ya döndüğümüz zaman, çalışma takvimimizi oluşturuyoruz. Bu bölge toplantılarımız devam edecek. Ancak çalışmalarımız sadece bölge toplantılarımızla ilgili değil. Çünkü organize sanayi bölgeleri bizim yaşam alanlarımızdır. OSB’ler mesleki eğitimler, geri dönüşüm tesisleri, yenilenebilir enerji tesisleriyle yaşamın tüm alanlarına dokunarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster