Ana Sayfa Politika 1 Mart 2024 75 Görüntüleme

Koçyiğit: Kışanak’ın 7 yıllık azami tutukluluk süresi aşılmıştır, derhal serbest bırakılmalıdır

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak’ın duruşması Sincan Cezaevi Yerleşkesinde görüldü. 

Sincan Cezaevi Yerleşkesinde uzun tutukluluk incelemesine ilişkin görülen duruşmaya kadın örgütleri, DEM Parti milletvekilleri, yöneticileri ve Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit katıldı. 

Duruşma öncesi Sincan Cezaevi önünde yaptığı açıklamada, Kobanî Kumpas Davası ve yaşanan hukuksuzluklara işaret ederek yargılamalarda hukukun gözetilmediğini, Kobani Kumpas Davasının Kürt halkına, Kürt kadınlara ve bu ülkede eşitlik isteyen herkese karşı bir karartma davası olduğunu belirten Koçyiğit, ” Bugün tutuk incelemesi yapılacak arkadaşlarımızdan biri de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Gültan Kışanak. Kışanak, kadın özgürlük mücadelesinin bir neferidir. Kürt halkının mücadelesinin bir neferidir. Halkların, inançların, bu ülkedeki mazlumların yoldaşıdır. Bütün hayatını bu mücadelede geçirmiştir. 1980’lerden bugüne bakarsak, bu devletin nasıl normal ve demokrat olmadığını, ülkede nasıl hukuk üstünlüğünün egemen olmadığını görürüz” dedi. 

Gültan Kışanak’ı da diğer arkadaşlarımızı da rehine olarak tutuyorlar

Koçyiğit, “Darbe sürecinden bugüne Kürtlere, kadınlara ve değişim isteyenlere karşı ülkenin OHAL rejimiyle yönetilmesi Gültan Kışanak şahsında açığa çıkıyor. 1980’de Diyarbakır Cezaevinde Esat Oktay Yıldıran’a karşı dik durmuş, o gün de direnmiş, bugün de direnen bir kadın devrimciden bahsediyoruz. Biliyoruz ki Gültan Kışanak’ı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı iken gözaltına alıp tutuklayanlar, tutukluluk süresi dolduğu halde dört duvar arasında tutanlar onun davasından korkuyor. Gültan Kışanak’ın duruşundan, sözünden, eyleminden korkuyorlar. O her sözünü halklar ve kadınlar için, hak ve hakikat için söyledi. Onun için Gültan Kışanak’ı da diğer arkadaşlarımızı da rehine olarak tutuyorlar. Bu ülke 31 Mart’ta yerel seçimlerini yapacak. Ama ortada demokratik bir seçim var mı, yok; bağımsız ve tarafsız bir seçim var mı, yok. Zaten bu hiçbir zaman olmadı bizler açısından. Bırakın seçimin tarafsız ve bağımsızlığını, biz çok uzun süredir cezaevlerinde olan aday arkadaşlarımızla yol yürüyoruz. Geçmiş süreçte cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş kampanyasını cezaevinden yürüttü. Bugün de Türkiye başkentinin adayı cezaevinde ve kampanyasını buradan yürütmek zorunda. Neden? Kürt olduğu, demokrat olduğu, kadın ve sosyalist olduğu için. AKP’ye, bu karanlık zihniyete karşı diz çökmediği için içeride ve kampanyayı da oradan yürütüyor” 

Ülkeyi savaşa mahkum etmeye çalışanlara karşı barışın ve Gültan’ın sesini her yerde yükselteceğiz

Koçyiğit, “Gültan Kışanak kadınların, halkların adayıdır. Türkiye’de üstü karartılmak istenen ve boğulmak istenen barışın adayıdır. Kendi sözleriyle; Diyarbakır’dan Ankara’ya ve Türkiye’nin dört bir yanına barış köprüleri kurmak için yola çıkmıştır. Çözümsüzlüğü dayatanlara karşı, Gültan Kışanak, Kürt sorununun demokratik çözümünün ve barışın mümkün olduğunu belirterek adaylığını ilan etti. Bize düşen Gültan Kışanak ve barış iradesinin etrafında kenetlenmektir. Bu ülkeyi karanlığa sürüklemek isteyenlere, bu ülkeyi savaşa mahkum etmeye çalışanlara karşı barışın ve Gültan’ın sesini her yerde yükselteceğiz. Gültan’ın sesi cezaevlerine sığmaz; bu ses meydanlarda, sokaklarda, kürsülerde, üniversitelerde, fabrikalarda, tarlalarda olacak. Biz onun yol arkadaşları ve kız kardeşleri olarak Gültan’ın sesini sadece Ankara’ya değil Türkiye’nin dört bir yanındaki her sokağa, her mahalleye ve eve taşıyacağız. Onun barış iradesini, mücadeleci ruhunu, özgürlükçü ruhunu ve her bir sözünü topluma ulaştırmak boynumuzun borcudur”

Kışanak’ın içeride tutulduğu her gün hukuksuzluk ve karanlık zihniyet derinleşiyor

Gülistan Koçyiğit, “Bu seçim adil değil ama bir parça hukuk ve adalet varsa Gültan Kışanak bugün serbest bırakılmalıdır. Zaten 7 yıllık azami tutukluluk süresi aşılmıştır. Rehine politikası, hürriyeti kısıtlayıcı bir işkenceye dönüşmüştür. Bu nedenle Gültan Kışanak’ın tahliye edilmesini ve kampanyasını dışarıda bizlerle yürütmesini istiyoruz. Gültan Kışanak’ın içeride tutulduğu her gün hukuksuzluk ve karanlık zihniyet derinleşiyor. Bütün arkadaşlarımızın özgür kalması isteğimizi ifade ediyoruz. Gültan’ın yeri kadınların yanıdır, halkların yanıdır, mücadeledir Biz Gültan’ın direnişinin yanındayız. Gültan Kışanak onurumuzdur, onun adaylığı barışın önünü açmak içindir. Bütün halklara ve kadınlara sesleniyoruz: Gelin, bu hukuksuzluklara karşı ses çıkaralım, yan yana duralım, Gültan Kışanak’ın sesini ve sözünü her yere taşıyalım” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster