Ana Sayfa Gündem 5 Mart 2024 81 Görüntüleme

2024 Yılı Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü Cumartesi Annelerine verilecek

1996 yılından beri her yıl Diyarbakır’da emek, meslek ve hak örgütlerinden oluşan jüri kararı sonucu Diyarbakır Tabip Odası tarafından verilen “Barış, Dostluk ve Demokrasi “2024 yılı ödülü Cumartesi İnsanları/Annelerine verilecek. 

Ödülün Cumartesi İnsanları/Annelerine verileceği Diyarbakır Tabip Odasında gerçekleştirilen basın açıklaması ile duyuruldu. Basın açıklaması metnini Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan okudu. 

Turan, “Ülkemizde ve bölgemizde barışçıl olmayan politikaların sürdürüldüğü bir dönemden geçiyoruz. Dünyada egemen devletlerin, insan haklarını çiğneyen savaş politikaları nedeniyle; en yakın örnekleri Suriye, Filistin ve Ukrayna olmak üzere dünyanın birçok yerinde süren savaş ve iç çatışmalar nedeniyle insanlar yaşamını yitirmekte, göçertilmekte ve kadim şehirler yaşanılmayacak hale gelmektedir. Ülkemizde; Hukuk devleti ilkesinin ciddi şekilde aşındığı, temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı, her türlü hak arama mücadelesinin şiddet ve baskı ile karşılandığı, Barış talebinde bulunan-hak arama mücadelesi veren on binlerce kişinin tutuklandığı, halkın iradesinin yok sayılarak kayyum uygulamalarının devam ettiği, akademisyenlerin kıyıma uğratıldığı, basının ağır baskı ve sansür altında olduğu, hiç kimsenin kendini hukuksal güvencede görmediği, antidemokratik uygulamaların artarak devam ettiği tarihin hiçbir döneminde görülmeyen olağanüstü bir süreci ne yazık ki hep beraber yaşadık/yaşamaya devam ediyoruz” dedi. 

Sağlığın olmazsa olmazı barış ve demokrasi

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, “Uzun süredir iktidarda bulunan siyasal anlayış korku iklimi yaratarak tek adam rejimini inşa etmeye devam etmektedir. Bu yönetme biçimi, Barışçıl olmayan politikalar ve antidemokratik uygulamalar yoksul halk kesimlerinin, emekçilerin daha da yoksullaştığı ağır bir ekonomik krizi de beraber getirmiştir. Bu korku iklimine, her türlü baskı, gözaltı ve tutuklamaya rağmen Barış, Eşitlik, Özgürlük ve Demokrasi mücadelesi yürütenler yarınlara ilişkin Barış içerisinde bir ülke ve dünya umudumuzu büyütüyor. Barış içinde, birlikte bir arada yaşama hayalini ve onu gerçek kılma iradesini onlar sayesinde bir kez daha hatırlıyor ve hatırlatıyoruz!” ifadelerini kullandı.

1990 yılında Tıp Bayramında ödülün ilk defa verildiğini hatırlatan Turan, “Sağlığın olmazsa olmazı barış ve demokrasi olduğu bilinciyle bunun çabasını sarfedenleri unutmamak, bir adım öne çıkmışlarımızı onurlandırmak, Barış ve Demokrasi mücadelesini yürütenleri biraraya getirmek üzere Diyarbakır Tabip Odası tarafından 1990’lı yılların savaş ortamında 14 Mart Tıp Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında “Barış, Dostluk ve Demokrasi” ödülü verilmeye başlandı. Toplumu ötekileştiren-kutuplaştıran söylemlerin öne çıkarıldığı günümüzde Barış; bu coğrafyada yaşayan halklar için, hiç bu kadar hayati olmadı. Ölümün, siyasal iktidar ve destekçilerince kutsandığı, başarı olarak gösterildiği ve saltanatların sürdürülmesinde kutsal bir anlam yüklendiği bir dönemde barış istemek yaşamsal önemdedir. Dostluk; günümüzde insanların bireyselleştirildiği, birbirine ve topluma karşı duyarsızlaştırılıp yabancılaştırıldığı bir dönemde, barış kadar hayati değer olmuştur ve demokrasi, bugün için, yargının bile savunulur hale getirildiği, siyasallaştırıldığı, otoriterleşmenin yukarıdan aşağıya örgütlendiği bir dönemde en çok mücadele edilmesi gereken bir değerdir” dedi. 

2024 Yılı Ödülü adalet beklentilerinden ve yakınlarının akıbetlerini sormaktan vazgeçmeyen Cumartesi Annelerine verilecek

Turan, “Aday kişi ve kurumlar içerisinden daha ayrıntılı gerekçelerini kararı veren ödül belirleme Jurisi tarafından daha sonra yapılacak tören sırasında açıklanacağı bu yılki ödül; büyük bir azim ve kararlılıkla keyfi ve hukuk dışı engellemelere rağmen adalet beklentilerinden ve yakınlarının akıbetlerini sormaktan vazgeçmeyen; zorla kaybetme ve faili meçhullerde onarıcı adalet yaklaşımı gözetilerek hakikatle yüzleşmenin sağlanması, yargı makamlarının cezasızlık pratiğinin sonlandırılması ve faillerin insanlığa karşı suçlar kapsamında yargılanması taleplerinde ısrara eden, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda barışçıl bir şekilde sürdürdükleri eylemleri nedeniyle Cumartesi Annelerine/insanlarına verilmesi kararlaştırılmıştır. Bizlere kararlı ve direngen mücadeleleri ile onarıcı adaletin sağlanması, barışın inşası, hakikatle yüzleşmenin sağlanması taleplerinde ısrarcı olan Cumartesi Annelerine/insanlarına Barış, Dostluk ve Demokrasi ödülü vermekten onur duyuyoruz. 14 Mart Tıp bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenecek tören ile verilecek olan Ödülün Eşitlik, Özgürlük, Barış ve Demokrasi mücadelesi yürütenleri daha fazla cesaretlendirmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster