Ana Sayfa Ekonomi 6 Mart 2024 107 Görüntüleme

DTSO’dan Süleymaniye ve Erbil valilerine ziyaret

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) işbirliklerin geliştirilmesi kapsamında Erbil ve Süleymaniye’de temaslarda bulundu.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve DTB Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil ile DTB Meclis Başkanı Ahmet Ay, DTSO Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, Genel Sekreter Yardımcısı Kamuran Toktanış ile DİFAŞ Genel Müdürü Velat Ektirici’den oluşan DTSO ve DTB heyeti, IKBY ziyarteleri kapsamında Erbil Valisi Omed Xoshnaw’ı ziyaret etti. Yapılan görüşmede heyet adına konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO ve DTB olarak Erbil, Duhok ve Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odalarıyla ilişkileri öncelikli tuttuklarını belirterek, “Türkiye, Irak ve Kürt Bölgesel hükümetlerine ticaretimizi sürdürmek istediğimizin mesajlarını vermek için buradayız. Bu sebeple ticari İlişkileri en üst seviyeye taşımak istiyoruz” dedi.

Diyarbakır ve Erbil arası uçuşların yoğun bir çaba sonucu yakın bir zamanda tekrar başlayacağını belirten Kaya, uçuş saatleri konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Kaya, ticaret hacminin güçlendirilmesinin yanı sıra karşılıklı turizmin canlandırılması için çalışmaların daha da güçlendirileceğini ve iki kardeş halkın gidiş gelişlerinin artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

DTSO Başkanı Kaya, “Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler kapsamında birçok konuyu masaya yatırdık ve istişare ettik. Dile getirilen en önemli konulardan biri vize ve sınır kapısında yaşanan aksaklıklar sorunu oldu. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan ile yakın bir zamanda görüşme sağlayarak çözüme yönelik fikirlerimizi paylaşacağız.

DTSO’nun fuarcılık şirketi olan DİFAŞ’ın çalışmaları ile ilgili bilgi veren Kaya, Nisan ayında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek olan Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı’na Erbil Valisi’ni davet ederek katılımından duyacağı memnuniyeti dile getirdi.

Heyette yer alan DTB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminde borsa olmadığını ve bu konuda işbirliği ve deneyim paylaşımına hazır olduklarını belirterek, Diyarbakır Ticaret Borsasına bağlı laboratuvarların uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu söyledi. DTSO ve DTB olarak Sayın Valiyi ve IKBY’den gelecek heyetlere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını söyleyen Yeşil, fuar ziyaretlerinin ticari ilişkilere önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Erbil Valisi Omed Xoshnaw Nisan Ayında Diyarbakır’a Gelecek

“Evinize hoş geldiniz” diyerek DTSO ve DTB heyetini karşılayan Vali Omed Xoshnaw, gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erbil ve Diyarbakır arasındaki uçuşların tekrar başlayacak olmasına sevindiğini kaydeden Xoshnaw, seferlerin başlamasıyla gidiş gelişlerin daha rahat olacağını ve ilişkilere önemli katkılar sağlayacağını söyledi. IKBY’de Oda seçimlerinin yapılmasıyla yeni yönetimler oluştuğunu dile getiren Vali, “Yeni başkan ve yönetimlerinde ilişkileri sürdürmek arzusunda olduklarından eminim, ilişkilerin güçlenerek devam edeceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum. IKBY ile Türkiye ilişkileri iyi düzeyde ve daha da güçlendireceğiz. Ticari ilişkiler güçlendikçe birçok yol açılacaktır. DTSO’nun çabalarını takdirle takip ediyorum ve bizler de Erbil Valiliği olarak elimizden gelen desteği sunacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi. Fuar davetinizi kabul ediyorum, bir aksilik olmazsa katılacağım DTSO ve DTB heyetine ilişkilerin geliştirilmesi konusunda sundukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Daha sonra Erbil Sağlık Genel Müdürlüğünü ziyaret eden heyet, Dilowan Mohammed ile bir görüşme sağladı. Diyarbakır’da gerek kamu hastaneleri gerekse özel hastanelerin kapasitelerinin oldukça iyi olduğu söyleyen Mohammed, IKBY’de yaşayan kardeşlerinin Diyarbakır ve bölgede bulunan hastanelerden rahatlıkla hizmet alabileceği ifade etti. Görüşmede Konuyla ilgili karşılıklı kontrollerin sağlanması amacıyla protokol konusunda anlaşılarak yapılacak istişareler neticesinde protokolün Diyarbakır’da imzalanması konusunda fikir birliğine varıldı.

Süleymaniye Valisinden DTSO ve DTB Heyetine “Evinize Hoşgeldiniz”

DTSO ve DTB heyeti daha sonra yeni seçilen Süleymaniye TSO Yönetim Kuruluna tebrik ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmelerde DTSO başkanı Mehmet Kaya 2008 yılında başlayan ilişkiler neticesinde iki Oda arasında Ticari işbirliklerini içeren bir protokol yapıldığını ve bu kapsamda çalışmalar gerçekleştirildiğini özellikle Fuarlara katılım konusunda güçlü çalışmalar yapıldığını belirti. Kaya, Erbil -Diyarbakır Uçuşlarının başlayacağı bilgisini paylaştıktan sonra Süleymaniye uçuşlarının da yeniden başlaması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Ayrıca nisan ayında Diyarbakır’da düzenlenecek olan Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı için davetler yapıldı.

DTB başkanı Engin Yeşil ise Borsa hakkında bilgilendirmeler yaparak zirai alanda yapılabilecek işbirliklerine değindi ve IKBY bölgesinde Borsa bulunmadığını bu konuda deneyim paylaşımında bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Süleymaniye TSO Başkan Yardımcısı Muhammed Resul, DTSO ve DTB heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, gidiş gelişlerin daha çok artmasının ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi. Lojistik ve Sanayi çalışmaları hakkında heyete bilgi veren Muhammed Resul, Türkiye ile olan Ticari ilişkilerin daha çok güçlenmesini arzuladıklarını belirtti. Süleymaniye uçuşlarının yeniden başlaması için Heyetten destek talebinde bulunan Muhammed Resul Diyarbakır ile her türlü işbirliğine de hazır olduklarına değindi.

Heyet Erbil’deki temaslarının ardından Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir ile görüşme gerçekleştirdi. DTSO heyetine evinize hoş geldiniz diyerek karşılayan Ebubekir, heyettin gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. DTSO ile güçlü bir bağlarının olduğunu belirten Ebubekir, Süleymaniye uçuşları konusunda DTSO heyetinin büyük katkı sağlayacağına duyduğu inancı belirterek, kendilerinde bu konuda ellerinden geleni yapmaya hazır olduğunu ve karşılıklı ticari ilişkilerin daha üst seviyeye çıkarılması gerektiğini söyledi. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster