Ana Sayfa Politika 10 Mart 2024 153 Görüntüleme

Newroz Deklarasyonu Diyarbakır’da açıklandı

Diyarbakır’da kamuoyuna açıklanan deklarasyonla 57’si merkezi olmak üzere pek çok yerde kutlanacak olan Newroz Bayramı’nın startı verildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadınlar Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Dicle Kültür ve Sanat Derneği’nde 2024 Newrozu deklarasyonunu açıkladı.

Komitedeki kurumları temsilen  DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, TJA aktivisti Dilan Güvenç deklarasyonu açıkladı. 

“Rabe Dema Azadî û Serkeftinê ye” şiarıyla Diyarbakır’da (Amed) açıklanan Newroz Deklarasyonu’na katılan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Arapça başladığı konuşmasını daha sonra Türkçe devam ettirdi. Hatimoğulları şunları söyledi: 

“Değerli basın emekçileri, değerli arkadaşlar bizler bugün Newroz Deklarasyonunu Kürdistan’ın kalbinden Amed’den bütün Ortadoğu’ya ve bütün dünyaya buradan deklare ettik. Kürt sorununun 40 yıldır bu ülkede devam eden ve özü itibariyle 100 yıllık bir mesele olan Kürt sorununun sadece Türkiye’de değil 4 parça Kürdistan’da barışçıl demokratik yöntemlerle çözülmesi konusunda ısrarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Israrımızı mücadelemizle daha da büyüteceğiz, bir sonuç alana dek elbette bu mücadelemiz devam edecek. Yakın zamanda cezaevlerinde başlayan açlık grevleri yine aynı talepler çerçevesinde devam ediyor. Açlık grevlerindeki siyasi tutsaklar Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi, Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin ortadan kaldırılması ve Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşması için açlık grevleri devam ediyor. Dışarıda analar aynı amaçla hem bu eylemi desteklemek hem bu tarihsel mücadeleye katkı sağlamak üzere adalet nöbetini sürdürüyorlar”

Gelin Kürt sorununu hep birlikte çözelim, tecridi hep birlikte kaldıralım

Hatimoğulları, “Bugün Kürt sorununu çözmüş olan bir Türkiye elbette Ortadoğu’da barış talebinde bulunabilir. Rusya-Ukrayna savaşında barış çağrısı yaptığı zaman daha gerçekçi ve sahici olur. Buradan çağrımızı yineliyoruz. Gelin Kürt sorununu hep birlikte çözelim, gelin tecriti hep birlikte kaldıralım, gelin Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşmasını hep birlikte sağlayalım. Bugün yaşanan savaş ve çatışmalar, bugün İHA’lara, SİHA’lara ayrılmış bütçe Türk kardeşlerimizin, Türk işçi emekçi kardeşlerimizin ekmeğini küçülterek yapılandır. Oysa biz 72 milletten bir arada yaşamayı başaran halklar olarak devletin zulmüne ve çözümsüzlüğü dayatmasına karşı çözümü, barışı, kardeşliği bu topraklarda, bu coğrafyada tesis edersek biz biliyoruz ki halkların, işçilerin, emekçilerin ezilenlerin sorunlarının çözümünde çok büyük bir adım atmış oluruz. ütün dünyada savaş tamtamlığının devam ettiği bir dönemde, Kızıldeniz’de namluların halklara döndüğü bir dönemde, savaş çığırtkanlığının arttığı bir dönemde, nükleer tehditin dünyayı sardığı bir dönemde bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. Gelin Kürt sorununu hep birlikte çözelim ve bölgede halkların gücünü hep birlikte perçinleyelim ki bu dış müdahalelere karşı hep birlikte halkların ortak iradesiyle ortak bir tavır koyalım. 2024 Newrozu bu çağrıyı daha da büyütecektir, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu dünyanın dört bir yanında, bir yandan kutlamalarımızı yaparken siyasi taleplerimizi en üst düzeyde dile getireceğimiz bir Newroz olacaktır. Şimdiden Newroz Pîroz be diyorum. Bu coğrafyada kan, gözyaşı, acılar bitecek, barış, sevgi, kardeşlik, dostluk, adalet ve özgürlüklerin tohumunu hep beraber ekeceğiz” dedi. 

Zaman, direniş Newrozlarını özgürlük Newrozlarına dönüştürme zamanıdır

Bu yılın ilk ateşini, Mazlum Doğan’ın topraklarında, Karakoçan’da 15 Mart’ta yakılacağı aktarılan deklarasyon metninde, “Demirci Kawa’nın Dehak’a karşı verdiği mücadelenin sembolü olan meşale, asırlar sonra zifiri karanlığın, kötülüğün ve işkencenin olduğu Amed Zindanı’nda Mazlum Doğan’ın elinde yanmıştır, yanmaya devam ediyor. Zekiye Alkan ve Rahşan Demirel’in yükselttiği özgürlük meşalesi, Kürt halkına var olmanın yolunu göstermiş; Newroz’u Newroz, Kürt halkını Newroz halkı yapmıştır.

Bu direniş ve inançla karşıladığımız 2024 Newroz’u, soykırım kıskacında özgürlük mücadelesi veren bizler açısından tarihi bir önemdedir. Newroz’un direniş mirası olarak tarih sahnesine çıkmasına neden olan zulüm, bugün de sürmekte; Kürt halkının kimliğine, diline, coğrafyasına, doğasına, suyuna, dağına ve taşına düşmanlık giderek artmaktadır. Her türlü soykırım politikalarına karşı Kürt halkının duruşu her geçen gün görkemli bir direnişe dönüşmektedir. Newroz alanları da bu görkemli direnişin en önemli alanlarıdır. Alanları halkların kongresine çeviren ve iradesini beyan eden Kürt halkı, bu yılki Newroz’u “Abdullah Öcalan’a fiziki özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyasının ateşine dönüştürecektir.

Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigması tüm dünyaya yayılan ve kabul gören Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, aynı zamanda Kürtlerin ve tüm halkların özgürlüğüdür. 25 yıllık İmralı işkence sistemi altında kendisiyle yapılan her görüşmede onurlu bir barışın yolunu gösteren ve bunun için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu belirten Sayın Abdullah Öcalan, mutlak iletişimsizlikle ağır tecrit altında tutulmakta, dünyayla bağı koparılmak istenmektedir. Tam da bu nedenle inançla, kararlılıkla, irade ve ısrarla Newroz meydanları, tecridin paramparça edileceği, onurlu bir barışın savunucusu ve direnişçisi olan Sayın Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanacağı meydanlar olacaktır.

Newroz, direniş ve özgürlük olduğu kadar birliktir, bir olmadır. Dört parça Kürdistan’da ve dünyanın her yerindeki Kürtlerin yegâne talebi ve en kıymetli hayali ulusal birliktir. Ortadoğu’nun ve hatta dünyanın yeniden dizayn edildiği, riskleri ve fırsatları içinde barındıran Üçüncü Dünya Savaşı koşullarında, soykırım eşiğinde, bu birliği sağlamak, ihanete ve işbirlikçiliğe karşı durmak hepimizin sorumluluğudur; halkımıza karşı da borcumuzdur. Newroz bayrağını bugünlere taşıyan tüm kahramanlarımıza ve halkımıza sözümüz; birlik ve özgürlüktür.

Uluslararası komplonun yıldönümü olan Ekim ayında başlayan, Kasım’da Gemlik’e uzanan, 1-15 Şubat’ta Kuzey Kürdistan kentlerini boydan boya saran Özgürlük Yürüyüşümüz, 8 Mart meydanlarından aldığı güçle Newroz’da yeni bir aşamaya taşınacaktır. Direniş ruhuyla Özgürlük Newrozu’na giderken, Kürdistan’ın tüm il, ilçe, mahalle ve köyleri başta olmak üzere her yerde “Rabe Dema Azadî û Serkeftinê Ye” şiarıyla Newroz kutlanacaktır. Bu yılın ilk ateşi, bir dönemin karanlığını üç kibrit çöpüyle aydınlatarak Kürt halkının yoluna ışık olan Çağdaş Kawa Mazlum Doğan’ın topraklarında, Karakoçan’da 15 Mart’ta yakılacak. Aynı gün, Newroz’la sembolleşen Amed surlarında ve İzmir Kadifekale’de de ateşler yakılacak. Sonraki günlerde Van, Batman, Şırnak, İstanbul, İzmir, Mersin gibi kentlerde yükselteceğimiz özgürlük ve demokrasi mücadelesini 21 Mart’ta Amed’de taçlandıracağız. Bu vesileyle tüm Kürt halkını ve Ortadoğu halklarını 2024 Newroz ateşinin kıvılcımı olmaya davet ediyoruz.

Zaman, tecridi kırıp Önderliğiyle özgürce yaşama zamanıdır.

Zaman, Kürt ulusal birliğini sağlama zamanıdır.

Zaman, anadilinde kimliğine ve kültürüne sahip çıkma zamanıdır.

Zaman, işgale, sömürüye ve soykırıma karşı çıkma zamanıdır.

Zaman, halkların zulme karşı ortak mücadelesini yükseltme zamanıdır.

Zaman, direniş Newrozlarını özgürlük Newrozlarına dönüştürme zamanıdır.

Newroz Pîroz Be, Newroz Pîroz Bo!” ifadeleri yer aldı. (Haber Merkezi)

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster