Ana Sayfa Genel 18 Mart 2024 135 Görüntüleme

DEM Parti’den İstanbul Newrozu açıklaması

17 Mart Pazar günü Yenikapı Miting Alanında gerçekleştirilen İstanbul Newrozunda LGBT+İ gruplara yönelik saldırı girişimi meydana gelmiş. Deniz Gezmiş posterleri taşıyan Mücadele Birliği adlı grubun posterleri ise ellerinden alınarak yakılmıştı. 

İstanbul Newroz Komitesi Bugün Yenikapı Meydanında gerçekleşen olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İstanbul Newrozunda yaşanan provokasyonlara dair 2024 İstanbul Newroz Tertip Komitesinin açıklaması olduğu ifade edilen basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; 

“2024 İstanbul Newroz’u son yılların en kitlesel ve görkemli İstanbul Newrozu olmuştur. Bu coşkuyu gölgelemek isteyen Kürt düşmanları hem alan içerisinde hem de alan dışında pek çok saldırgan ve provokatif müdahale gerçekleştirmiştir.

Giriş kapılarında halklarımızın renkleri ve ulusal kıyafetleri gözaltı gerekçesi yapılmış, üst arama ve alana girişler emniyet tarafından onur kırıcı süreçlere dönüştürülmüş, keyfi bir biçimde binlerce insan alana alınmamış, bu sırada gelişen itirazlar üzerine 9’u çocuk toplamda 70 kişi gözaltına alınmış ve gözaltına alınan arkadaşlarımız gözaltı sırasında, gözaltı araçlarında ve emniyette işkence görmüştür

Emel Mathlouthi’nin alana girişide engellendi

Hem katılımcılarımızın hem de halkımızın alana girişi ana kapılarla beraber protokol kapısında da engellenmeye çalışılmıştır. Newroz konuğumuz dünyaca ünlü sanatçı Emel Mathlouthi’nin alana girişi emniyet güçleri tarafından saatlerce engellenmiş, kendisinin sahneye çıkacağı sırada yüzbinlerce kişilik kitleye müdahale tehdidiyle program zorla sonlandırılmış ve sanatçımız sahne alamamıştır. Yine alan içerisinde konumlandırılmış gruplar ırkçı ve cinsiyetçi saldırılar gerçekleştirmeyi hedeflemiş, Mücadele Birliği gibi dost kurumlarımıza ve tüm devrimcilerin ortak değeri olan Deniz Gezmiş’in yer aldığı flamalara yönelik saldırı girişimi olmuştur. Alanda bulunan Kürt halkının dostlarına ve devrimci güçlere yönelik sözlü saldırıyı takip eden fiziksel saldırılar gerçekleşmiştir. Tertip komitesi ve tüm görevliler anlık olarak saldırılara cevap olmaya ve engellemeye çalışsa da alanın fiziki koşulları gereği sorunların tamamına müdahale etme ve önüne geçmede eksik kalmıştır. Komitemiz müdahale edebildiğimiz tüm saldırı noktalarında güvenliği sağlamış ve hem alandan çıkmak isteyen hem alanda kalmak isteyen gruplar için gerekeni yapmıştır. Saldırı geçtiğimiz yılların Newrozlarında da karşımıza çıkan, kendilerini Nasyonalist Kürt olarak tarif eden ve Nazi sembolleri kullanan bir grup devlet aparatı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Saldırı tertip komitesinin hiçbir bileşeni tarafından kabul edilemez

Ne kadınlara, ne LGBTİ+’lara ne de birlikte yol yürüdüğümüz devrimci demokrat güçlere ve devrimcilerin ortak değerlerine saldırı tertip komitemizin hiçbir bileşeni tarafından kabul edilebilir değildir. Newroz alanı bütün ezilenlerin, yok sayılanların ve görünmez kılınanların kendi taleplerini haykırdıkları alandır ve öyle kalmaya devam edecektir. Bu konuda gerekli bütün önlemleri almayı tarihsel ve politik bir sorumluluk olarak kabul ediyoruz. Egemenleri korkudan titreten Newroz’lara gölge düşürmek, birleşik mücadelemizi bölmek amacıyla organize edilen bu saldırılara karşı bir arada durmaya devam edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.

İstanbul Newrozunun görkemi tüm saldırılara cevaptır

Özgürlük mücadelesinin sembolü olan Newroz ateşini binlerce yıldır ne Dehhak’lar söndüremedi, bugün saray faşizmi ve onun işbirlikçileri de söndüremeyecektir. 2024 İstanbul Newrozu’nun görkemi Kürt halkına ve dostlarına yönelen tüm saldırılara cevap niteliğindedir. Umudunu, cesaretini ve inancını alanlara taşıyan; tüm baskı, şiddet ve işkence pratiklerine rağmen bir arada durmaktan vazgeçmeyerek bayramına sahip çıkaran ve faşizme gereken cevabı veren halklarımızın Newroz’u kutlu olsun” (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster