Ana Sayfa Politika 1 Nisan 2024 80 Görüntüleme

CHP’nin zaferi dünya basınında yer buldu

31 Mart yerel seçimlerinin CHP’nin üstünlüğüyle sonuçlanması, dünya basınında da yankı buldu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin önemli bir darbe aldığı yorumları yapıldı.

Amerikan New York Times gazetesi, “seçmenlerin ekonomik duruma kızgın olduğu bir ortamda, muhalefetin yerel seçimlerde Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidar partisine karşı kazanımlar elde ettiğini” yazdı.

Amerikan iş çevrelerinin gazetesi The Wall Street Journal, “Türkiye’nin ana muhalefet partisi, ülkenin çalkantılı ekonomisinden duyulan hoşnutsuzluğu yansıtan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir reddiye niteliği taşıyan yerel seçimlerde sürpriz bir zafer kazandığını” belirtti. Gazete, CHP’nin ülkenin en büyük şehirlerinin kontrolünü elinde tuttuğunu ve diğer bazılarında da iktidara yükseldiğini kaydetti.

“Gelecekte Cumhurbaşkanı adayı…”

The Wall Street Journal’a göre, Muhalefet İstanbul ve diğer büyük şehirleri kazanırken ve on yıllardır ilk kez oylarını yükselttiğine işaret etti ve kötü giden ekonominin iktidar partisini zorladığını bildirdi.

Gazete, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun zaferinin “muhalefetin yıldızı” statüsünü pekiştirdiğini kaydetti. Gazeteye göre, “Pek çok Türk, İmamoğlu’nu gelecekte Cumhurbaşkanı adayı olarak görüyor.” 

İngiliz The Guardian gazetesi, “Türkiye’de ana muhalefet partisinin, seçimlerde ezici bir zafer kazandığını”1 belirtiyor. Gazeteye göre, “ana muhalefet yerel seçimlerde net bir zaferle Recep Tayyip Erdoğan iktidarına beklenmedik bir darbe vurdu.”

“Kemalist CHP tartışmasız galip…”

Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesi, “Kemalist parti CHP’nin dünkü seçimlerin tartışmasız galibi olduğunu” belirterek, “İstanbul, Ankara ve İzmir gibi zaten elindeki şehirleri muhafaza ederken, Karadeniz bölgesi ile Anadolu’daki kalelerini AKP’den geri aldığını” yazdı.

Le Monde’a göre, “Zafer tartışılmaz, sonuç ise tarihî niteliktedir. Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ülkenin lideri olarak yeniden seçilmesinin üzerinden bir yıl geçmeden, Türkiye 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanlığı çoğunluğuna ağır bir yenilgi yaşattı.”

Gazete, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun rakibinden bir milyondan fazla oy alarak yüzde 39’a karşı yüzde 51 oy oranıyla seçimi kazandığını ifade etti. 

Le Monde’a göre, “Üsküdar, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa gibi AKP’nin kaleleri muhalefete geçti. Ülkenin ekonomik başkentindeki otuz dokuz ilçenin yaklaşık yirmi altısı CHP tarafından kazanıldı ve bu sayı 2019’dakinden on iki fazla. Bu durum yarım yüzyıl sonra ilk kez gerçekleşiyor.”

“Geleceğin kapısını açtınız…”

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, “Erdoğan’ın büyük şehirlerde yenildiğini, İmamoğlu’nun İstanbul’da yeniden seçildiğini yazdı ve “Geleceğin kapısını açtınız. Demokrasi kazandı” yorumunda bulundu.

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanmasına geniş yeren veren gazete, “taraftarları ondan ceketini ve kravatını çıkarmasını istiyor, bu hareketi artık tüm mitinglerde yapıyor. O da kollarını sıvıyor. O artık halktan biridir” diye yazdı.

Alman Die Welt gazetesi, “Recep Tayyip Erdoğan’ın İslamî muhafazakâr AKP’sinin son yirmi yılın en kötü seçim hezimetini yaşadığını” yazdı.

Gazete, CHP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir dışında başka büyük illerde belediye başkanlıklarını kazanmasını “muhteşem bir zafer” olarak gördü.

“Felâket sonuç…”

İspanya’da yayımlanan El Pais gazetesi, “Erdoğan’ın partisinin Türkiye’deki yerel seçimlerde hezimete uğradığını” yazdı ve “CHP’li sosyal demokratların ülkenin en kalabalık beş şehrini yöneteceğini ve 1977’den bu yana ilk kez seçimleri kazandığını” bildirdi.

El Pais’e göre, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), son yirmi yıldır Türkiye’de yapılan seçimlere hakim olmasına rağmen Pazar günü yapılan yerel seçimlerde felâket bir sonuç aldı.” 

Gazete, İstanbul ve Ankara’da 2019’da kaybettiği belediye başkanlıklarını geri kazanamadığını ve önemli muhafazakâr bölgelerin ana muhalefetteki sosyal demokrat Cumhuriyet Halk Partisine geçtiğini belirtti.

Kaynak: Ajans Bizim

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster