Ana Sayfa Politika 6 Nisan 2024 57 Görüntüleme

Tiryaki: YSK, Halfeti ve Hilvan’da yapılan seçim hukuksuzluklarına geçit vermemelidir

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Parti) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Yüksek Seçim Kurulu(YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Hilvan ve Halfeti’de seçimlerin yenilenmesi kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi. YSK’nın seçim hukuksuzluklarına geçit vermemesi gerektiğini ifade eden Tiryaki, şunları söyledi: 

AKP seçimde başaramadığını, kazanamadığını maalesef sandık ve hukuk dışındaki yol ve yöntemlerle elde etmeye çalışıyor. Ülkenin dört bir yanında pek çok sandığa ve seçim sonucuna itiraz ettiler. Bu itirazların neredeyse hiçbirinin hukuki dayanağı yok. Bunu Van’la başlattılar. Çok büyük bir hukuksuzlukla Van Büyükşehir Belediyesini elimizden almaya çalıştılar. Maalesef Van İl Seçim Kurulu kararıyla da mazbatanın AKP’li adaya verilmesine karar verilmişti. Fakat YSK buna dur dedi, ülkede hala hukuk olduğunu anımsattı ve mazbatasının Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi. Van Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan mazbatasını aldı. Ama AKP itirazlarına devam ediyor. 

AKP sudan bahanelerle pek çok yerde seçimi iptal ettirebiliyor

Asıl sorun şu; biz pek çok yerde açıkça hukuka aykırılıkları tespit ettiğimiz halde yaptığımız itirazların hiçbirisine olumlu yanıt verilmezken, AKP sudan bahanelerle pek çok yerde seçimleri iptal ettirebiliyor. Pek çok yerde oyların yeniden sayılmasına karar verebiliyor. Biliyorsunuz ki Şırnak, Uludere, Kars, Eğil ve onlarca merkezde hukuk dışı yol ve yöntemlerle seçmenler taşınarak seçim sonucuna etki edilmek istenmişti. 31 Mart günü sosyal medya hesaplarımızdan bu hukuksuzluğun görüntülerini paylaşmıştık. Binlerce askerin, güvenlik görevlisinin nasıl gelip oy kullandıklarını ve aynı akşam o kenti havaalanından nasıl terk ettiklerini herkese göstermiştik. Bunlara yaptığımız itirazların hiçbirine olumlu yanıt verilmedi. Bitlis’e itiraz ettik, aradaki fark sadece 190 civarındaydı. Ne ilçe seçim kurulları ne de Bitlis İl Seçim Kurulu bu itirazlarımızı göz önünde bulundurmadı. Şırnak’ta halkımız bu hukuksuzluğa direniyor, itirazlarını dile getiriyor. Biz de hukuken bu hukuksuzluklara itiraz ettik. Maalesef Şırnak’taki ilçe seçim kurulları da bu itirazlarımızın hiçbirini kabul etmedi. Hukuksuz seçmen taşımaların hepsine seyirci kaldılar ve bugün de itirazlarımızı reddettiler. 

Hilvan’da AKP’li adayın yakınları oy torbalarını yaktı

Ama itiraz eden AKP olunca ve bütün hukuksuzlukları kendileri yarattığı halde bu itirazları kabul ediyorlar. Bunlardan iki tane önemli örnek var. Biliyorsunuz Urfa’da 7 ilçeyi kazanmıştık. Bu büyük bir başarı. Bunlardan ikisi Hilvan ve Halfeti’ydi. Hilvan’da sandıkları yakarak, oy pusulalarını yakarak, zarfları yakarak, oyların ve bütün seçim malzemelerinin konulduğu torbaları yakarak seçimi iptal ettirmeye çalıştılar. Bunları yapan AKP’nin adaylarının yakınlarıydı. Bu böyle gizli saklı bilgi değil. Sosyal medyadan bu görüntülerin tamamını izleyebilirsiniz. Kaybettikleri seçimi hukuk dışı yöntemlerle kazanmak için önce oy torbalarını yaktılar, oyları yaktılar, zarfları yaktılar ve daha sonra sanki bu hukuksuzlukları kendileri yapmamış gibi, “burada hileli işler var” deyip Hilvan İlçe Seçim Kuruluna başvurdular. Maalesef İlçe Seçim Kurulu da bu hukuksuzluğa boyun eğdi ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bunu kabul etmeyeceğiz. Sonuna kadar hukuksal yolların hepsini deneyeceğiz. İl Seçim Kuruluna itiraz ettik. İl Seçim kurulu itirazlarımızı reddetti. YSK’ya başvurduk. YSK’nın önümüzdeki 1-2 gün içerisinde bunu görüşeceğini umuyoruz. 

Hukuksuzlukların faili AKP’dir, AKP’nin adayları ve adayların yakınlarıdır

Ancak bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hiç kimse kendi yarattığı hukuksuzluktan yararlanamaz. Bir yandan oy pusulalarını ve seçim torbalarını yakacaksınız, diğer yandan da seçim kuruluna gidip “burada hileli işler var” deyip o seçimi iptal ettirmeye çalışacaksınız. Hukuksuzluk var doğru, hukuka aykırılık var doğru, bir gasp var doğru ama bütün bunların faili AKP’dir, AKP’nin adaylarıdır, AKP’nin adaylarının yakınlarıdır. Dolayısıyla seçim kurullarından beklentimiz bu hukuksuzluğa geçit vermemeleridir. Bunların sadece birkaç görüntüsünü sosyal medyada görmüşsünüzdür ama çok iyi görünmeyebilir. Bakın bu, görüntülerden kestiğimiz fotoğraf. Yüzleri çok açık, kim oldukları belli. Oyları yakanların, oy torbasını yakanların kim olduğu belli. Oyların yakıldığı da çok belli. Bunların her biri oy pusulası, oy kullanılmış oy pusulaları yakılıyor. Hilvan’daki hukuksuzluk bu. Umarım YSK bu hukuksuzluğa geçit vermeyecektir. 

Halfeti’de de seçimi manipüle etmeye çalıştılar

Bunun bir benzerini maalesef Halfeti’de de yaptılar. Halfeti’de başka bir yöntemle seçimi iptal ettirmeye çalıştılar. Bazı köylerde önceden kullanılmış oy pusulalarını ve mühürlü zarfların içerisindeki onlarca oyu sandıklara atarak seçimi manipüle etmeye çalıştılar. Halfeti İlçe Seçim Kurulu Başkanı bunları yerinde tespit ettiği için, zamanında müdahale ettiği için bu hukuksuzluğa geçit vermemişti. AKP’nin yaptığı bütün itirazları Halfeti İlçe Seçim Kurulu reddetmişti ama AKP bu hukuksuzluğu Urfa İl Seçim Kuruluna taşıdı. Ve bugün Urfa İl Seçim Kurulu Halfeti seçimlerinin de iptaline ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Durum çok açık. Burada bir ayrıntıyı daha sizlerle paylaşmak isterim. Bütün bu hukuksuzlukların belgesi var, bütün bu hukuksuzlukların görüntüleri var. Ayrıca Hilvan’da oy kullanılan bütün sandıkların ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları var. Dolayısıyla bir şüpheye yer vermeyecek şekilde Hilvan Belediyesini kazandığımız açık. İstediğimiz tek şey de seçim kurullarının bu hukuksuzluğa izin vermemeleridir. 

Biz DEM Parti olarak bunları kabul etmiyoruz, sonuna kadar direneceğiz. Sokakta demokratik tepkimizi kullanacağız. Ve hukuksal yollarla da seçim kurullarına yaptığımız itirazlarla da bu hukuksuzluğun giderilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. 

 

(Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster