Ana Sayfa Gündem 21 Haziran 2024 47 Görüntüleme

Gazze’de çocuklar kirli su nedeniyle hastalanıyor

Gazze’de İsrail saldırılarının ardından başlayan gıda ve su krizi devam ediyor. Bu krizden en çok çocuklar etkileniyor.  Sekiz aydır süren savaşta dokuz yaşındaki Yunis Jumaa en çok etkilenenlerden biri Jumas yetersiz beslenmek ve kirli sudan bir deri bir kemik kalmış durumda. 

Gazze’nin güneyindeki  Han Yunus’ta bir hastane yatağında yarı baygın bir şekilde uzanan Jumas’ın bükülmüş bedenine bakmak çok zor. Kolları ve bacakları kibrit çöpü gibi, diz eklemleri şişkin, göğüs kafesinin üzerindeki deri gergin, göğsü kabarıyor.

Annesi Ghanima Jumaa, “Oğlumun sağlığı daha önce çok iyiydi, normaldi” diyor ve devam ediyor: “Ama yetersiz beslenme ve susuzluk sorunu ortaya çıkınca şu anda gördüğünüz hale geldi. Şişelenmiş su yok. Çocuklar uzun mesafeler yürüyorlar. Su aldıklarında bize kirli olarak ulaşıyor” 

Durum giderek kötüleşiyor

Nasır Hastanesi’nin koridorunda ise beş yaşındaki Tala İbrahim Muhammed el-Calat yatıyor. Uyanmak üzere ama hareket etmiyor, gözleri başının arkasına kaymış.

Tala da ciddi şekilde susuz kalmış ve yetersiz beslenme sorunları yaşıyor. Başucunda babası İbrahim Muhmmed al-Jalat elini tutuyor, bileğine takılan seruma çarpmamaya dikkat ediyor.

Sıcaklığın 40 dereceye yaklaştığı kavurucu havanın ve temiz su eksikliğinin kızını ölümle burun buruna getirdiğini biliyor. “Durum giderek kötüleşiyor” diyor.

“Çadırımızdaki sıcaklık hayal bile edilemeyecek düzeyde ve içtiğimiz su kesinlikle kirli, çünkü hem gençler hem de yaşlılar hastalanıyor.”

Evleri yıkılan yüz binlerce Gazzeli şu anda yerlerinden edilmiş durumda ve kavurucu güneşten çok az korunabildikleri derme çatma kamplarda branda altında yaşıyor.

Temiz olsun ya da olmasın su bulmak her gün bir mücadele. Su dağıtım noktalarında uzun kuyruklar var.

Kanalizasyon sisteminin ağır hasar görmesi ve çok az sayıda tuvaletin bulunması nedeniyle mevcut su da kolaylıkla kirlenebiliyor.

Su ve sanitasyon sisteminin %67’si yok oldu

Nasır Hastanesi çocuk hastalıkları bölüm başkanı Dr. Ahmed al-Fari, “Gazze Şeridi’nde şu anda meydana gelen bağırsak enfeksiyonlarının en büyük nedeninin bu çocuklara verilen suyun kirlenmesinin olduğu bir sır değil” diyor.

“İlk sorun, dehidrasyona neden olan kusma ve ishalle seyreden bağırsak enfeksiyonları” diyen Dr. Fari devam ediyor:

“İkinci sorun ise bağırsak enfeksiyonları kadar, hatta belki daha da tehlikeli olan hepatit C veya A.”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Gazze’nin en iyi zamanlarda bile yetersiz olan su ve sanitasyon sisteminin %67’sinin artık yok olduğunu söylüyor.

Han Yunus Belediyesi’nde su mühendisi olarak çalışan Salaam Sharab, “Su ve kanalizasyon şebekelerini yeniden kurmak için muazzam bir uluslararası çabaya ihtiyacımız var” diyor.

“Han Yunus’ta 170 ile 200 km arasında boru kaybettik ve bunlar kuyular ve su depolarıyla birlikte tamamen tahrip oldu.”

İsrail ordusu her gün insani yardım taşıyan yaklaşık 200 kamyonun Kerem Şalom sınır kapısından Gazze’ye girişine izin verdiğini söylüyor.

Ordu yetkilileri, içerideki yardım kuruluşlarının bu yardımları dağıtmamasının sorun olduğunu öne sürüyor.

Yardım kuruluşları ise özellikle Gazze’nin güneyindeki Refah bölgesinde, devam eden çatışmalar nedeniyle faaliyetlerini yürütmenin çok tehlikeli olduğunu savunuyor.

Bu kuruluşlar aynı zamanda girişine izin verilen yardımların gerçekte ihtiyaç duyulanların yanında devede kulak kaldığını söylüyor. (BBC Türkçe)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster