Ana Sayfa Gündem 23 Haziran 2024 48 Görüntüleme

Yangında DEDAŞ kusurlu bulundu köylüye tazminat ödedi

Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazidağı ilçelerinde meydana gelen yangınlarda 15 kişi yaşamını yitirmiş bölge sakinleri DEDAŞ'ı sorumlu tutmuştu. 2023 yılında DEDAŞ'ın aynı bölgede yangına sebep olduğu ve köylülere tazminat ödediği ortaya çıktı
Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan (Tobini) ve Yazçiçeği (Herberê) ile Mêrdîn’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ (Kelekê) ve Yetkinler (Dirînê) kırsal mahallelerinde 20 Haziran tarihinde yaşanan yangınlarda 15 kişi hayatını kaybetti. Mahalle sakinleri, yangının elektrik tellerinden kaynaklandığını belirtti. Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ise, yangının “anız yakımı” nedeniyle çıktığını iddia ederek mahalle sakini İbrahim Eren hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Yangının yaşandığı bölgelerde  geçtiğimiz yılın Haziran ayında da Köksalan köyüne 20 kilometre uzaklıkta bulunan Karabudak kırsal mahallesinde de yangın çıktığı ortaya çıktı. Yangının elektrik direklerinden çıktığına dair tespitler, bilirkişi raporuyla da kayıtlara geçti. Arazi sahipleri, DEDAŞ hakkında şikayetçi olurken, başvuru sürecini de Diyarbakır Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu takip etti. 
 

DEDAŞ kusurlu bulundu tazminat ödenmesine karar verildi

Mezopotamya Ajansı’nda Heval Önkol’un haberine göre Köksalan’a 20 km uzaklıktaki bölgede 8 Haziran 2023 tarihinde yangın çıktı. Yangında 167 dönüm arazi yandı. Tarla sahipleri A.C., Ç.C., H.C., N.C. ve Ş.C., DEDAŞ hakkında şikayette bulundu. Şikayet üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda, DEDAŞ “asli kusurlu” bulundu. DEDAŞ’ın çıkan yangında sorumluluğu yüzde 70 olarak rapora yansıdı. Diyarbakır 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, mahalle sakinlerini haklı bularak, tazminat ödenmesine hükmetti. 
 
Geçtiğimiz yıl yaşanan yangına dair hazırlanan bilirkişi raporunda,  “İletkenlerin izolatöre bağlantı noktalarının soğuk ve sıcaktan etkilenerek zamanla deforme olması veya gevşemesi durumunda ısınmalara, aşırı ısınmada kıvılcım çıkarmaktadır” denildi. Ayrıca Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nde yer alan “Kuvvetli akım tesisleri her türlü işletme durumunda, cana ve mala herhangi zarar vermeyecek ve tehlike oluşturmayacak bir biçimde yapılmalıdır” maddesine aykırılık olduğu belirtildi. Yine aynı yönetmelikteki “Kuvvetli akım elektrik aygıtları, kullanılmaları ya da işletilmeleri sırasında oluşacak ark ve kıvılcımlar, insanlar ve eşyalar için tehlikeli olmayacak biçimde yapılmalı ya da düzenlenmelidir” maddesine de aykırılık tespit edildi. 

Yangın sonrası bakım çalışması yapılmadı

Bilirkişi raporunun sonuç kısmında, “Yasal mevzuat uyarınca elektrik dağıtım şebekesini güvenle işletmekle yükümlü olan DİCLE Elektrik Dağıtım A.Ş. elektrik verdiği hattın tekniğe uygun olarak yapılmasını sağlamak, işletmeye açıldıktan sonrada denetlemek ve kontrol etmekle yükümlüdür. Standart dışı ve tekniğine aykırı şekilde iletkenin izolatöre bağlantısı için kullanılan akar/sıkı bağ telinin zamanla deformasyonuna uğrayıp gevşeyerek ark oluşumuna sebebiyet vereceği bilindiği halde gerekli bakım ve onarım yapılmadığından Asli Kusurlu olduğu, (Kovuşturma safahatında kusur oranı zorunluluğu bulunduğundan, yüzde 70 kusur oranına tekabül edeceği değerlendirilmektedir” denildi. 
 
 
 
 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster