Ana Sayfa Gündem 14 Aralık 2023 145 Görüntüleme

KESK Haber-Sen Amed Şubesi: Ne sürgünleriniz, nede cezalarınız bizi yolumuzdan edemeyecek

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Haber-Sen Amed Şubesi, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) çalışanlarına yönelik uygulanan ceza ve sürgün uygulamalarını protesto etmek için bugün Diyarbakır Posta İletişim Müdürlüğü (PİM) önünde basın açıklaması düzenledi. 

PTT’nin 184 yıllık köklü değişiminin vatandaşa kaliteli hizmet sunmak değil, baskı ve angarya ile biz çalışanlara kurumu yaşanılamaz ve çalışılamaz bir duruma sokmak olduğunu ifade eden Haber-Sen üyeleri, ” Şüphesiz bu durumun nedeni; daha önce de defalarca dile getirdiğimiz, liyakatsiz atamalardır. Liyakati, hukuku ve ahlaki değerleri hiçe sayıp; bir memurun; sırf yandaş olduğu için, müdür, başmüdür, daire başkanı yapıldığı bir sistem beraberinde çürümüşlüğü, zulmü ve adaletsizliği getireceği gün gibi ortadayken; bu yönetim tarzında ısrar, bu kurumun geçmişine ve alın teri ile bu kurumu büyütenlerin emeğine ihanettir” açıklamasında bulundu.

Yıllardır bu düzene karşı olan, liyakatsiz kişilerin kurumu çürümüşlüğe, adaletsizliğe götürdüğünü de dile getiren HABER-SEN üyeleri “Emekçilerin sesini kısmak için, sürekli bizlere cezalar verilmekte, bizleri yaşadığımız yerlerden çok uzaklara sürgün ederek susturmak istemektedirler. Bizlerin varlığının, kurmak istedikleri çarkın doğru işlememesine neden olacağını bildikleri için, pervasız bir şekilde bizlere saldırmaya başlamışlardır” dedi. 

Bize neden ceza verdiniz?

MYK ve şube yöneticilerimizin, sendika tüzel kişiliğini kullanarak, Diyarbakır PTT Başmüdürü ile yaptığı görüşme, hiçbir kanunda yeri olmayan bir tarzla, idari soruşturmaya dönüştürülmüştür açıklamasında bulunan Haber-Sen.” Mevzuat dışı çalışmayı kabul etmeyen, şifai emirlerle yapılan sayı dayatmalarına karşı çıkan 10 arkadaşımıza soruşturma açılmıştı. Geçen hafta açıklanan soruşturma sonucunda; başmüdürle yapılan görüşme dolayısıyla Haber-Sen MYK ve şube yöneticilerimize uyarı cezası verilmiş, şube sekreterimiz Mehmet Yusuf Yıldırım ise sürgün edilmiştir. Yapılan dayatmaları kabul etmeyen, çoğu üyemiz olan 10 dağıtıcı arkadaşımıza ise kınama cezası verilmiştir” dedi.

“Bize ceza veren PTT yönetimine soruyoruz. Bize neden ceza verdiniz?” diye soran Haber Sen üyeleri “İddia ettiğiniz gibi; memuriyet adabına yakışmayan davranışlardan mı? Yoksa keyfi ve mevzuat dışı çalışmadan mı? Biz söyleyelim neden ceza aldığımızı; sizin gibi liyakatsiz kişileri tanımadığımızdan, hiçbir bir bilimsel dayanağı olmayan, sayı dayatmanıza karşı çıktığımızdan, insan onuruna yakışmayan, baskı ve angaryaya dayalı çalışma sisteminize boyun eğmediğimizden, her şart ve koşulda sizden yana değil, emekçi arkadaşlarımızdan yana tavır aldığımızdan, yani kısacası sizler; bizim buradaki varlığımızdan rahatsız oldunuz” açıklamasında bulundu. 

Biz geri geleceğiz, sizler de ait olmadığınız bu kurumdan gideceksiniz

Haber Sen şube sekreteri Yıldırıma’a karşı geliştirilen sistematik baskıya değinilen açıklamada Haber Sen, “Bizzat başmüdür eliyle bir toplantı sırasında; yapılmak istenen itibarsızlaştırma da arkadaşlarımızın örgütlü duruşuyla bertaraf edilmiştir. Bunu sindiremeyen PTT yönetimi, asılsız tutanaklar hazırlayarak, kukla bir müfettiş eliyle soruşturma açtırmış ve hiçbir kanuni dayanağı olmayan ithamlarla, yöneticimize cezalar vermiştir. Bununla yetinmemiş olacaklar ki, bir de sürgüne yolladılar. Ama unuttukları bir nokta var; bizlere ne ceza verirseniz verin, nereye sürerseniz sürün, haklı olduğumuz davadan vazgeçiremezsiniz. Ve unutmayın, biz geri geleceğiz, sizler de ait olmadığınız bu kurumdan gideceksiniz” ifadelerinde bulundu.

Haber Sen, “Bu şekilde davranarak bizi korkutacaklarını, susturacaklarını ve yıldıracaklarını sananlar, asıl sizler korkun. Çünkü biz bu ve benzeri saldırılar karşısında yıllardır mücadelemizi ve dayanışmamızı büyüttük ve daha da büyüteceğiz. Üyelerimiz ve bütün PTT emekçileri ile bundan sonraki süreçte de birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Biz, egemenlerin adaletsiz, eşitsiz dönen bu çarkının pir parçası olmayacağız. Bu çarkı döndüren dişlilerden biri olmayacağız. Biz ait olduğumuz sınıfın çıkarları için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster