Ana Sayfa Gündem 16 Şubat 2024 171 Görüntüleme

Diyarbakır Barosu: Özel eğitim kurumlarındaki faiş artışlar usülsüz

Diyarbakır Barosu, Özel Öğretim Kurumlarının fiyatlarındaki faiş artışın Özel Eğitim Kurumları Kanunu’nun 13.maddesine ve 53.Maddesine aykırı olduğunu belirterek velilerin yasal haklarını kullanması gerektiğini ifade etti. 

Diyarbakır Barosu yaptığı açıklamada, “Özel Ögretim Kurumları Kanunu’nun 13. maddesine göre; öğrenim ücreti ve diğer ücretler, kurumlarca her yıl tespit edilerek Ocak ayından itibaren en geç Mayıs ayında ilan edilmektedir. Her sene olduğu gibi 2024 yılı Ocak ayı itibariyle özel öğretim kurumlarınca 2024-2025 eğitim ve öğretim yılı ücretleri açıklanmış olup, açıklanan bu ücretler bir önceki yılın kayıt ücretlerine oranla fahiş farklar yaratmıştır” ifadelerine yer verdi. 

Ücretler en fazla %59.44 artırılabilir 

Diyarbakır Barosu, “Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 53. maddesi ile eğitim ücretlerine uygulanabilecek en yüksek artış oranı “bir önceki yılın kayıt ücretleri üzerinden [(bir önceki yılın ortalama Yurt içi ÜFE+bir önceki yılın ortalama TÜFE)/2]+5” olarak belirlenmiştir. Kanunda belirtilen şekliyle 2024 yılı için bu oran %59,44 olarak belirlenmiştir.

2024 yılı Ocak ayı itibariyle özel öğretim kurumları tarafından açıklanan fiyatlar incelendiğinde salt eğitim ücretlerinde belirlenen artış oranı uygulanmasına karşın; tüketiciden “paket kayıt ücreti” adı altında ve dayatma yolu ile talep edilen yemek, servis, kırtasiye ve kıyafet fiyatlarında çok yüksek zamlar uygulanarak sözleşmeye eklendiği tespit edilmiştir ” 

Artışlar kanuna aykırı

Yapılan açıklamada, “Özel Öğretim Kurumları Kanunu 13. maddesinde de açıklandığı üzere kurumlar, faaliyetlerini sadece kazanç sağlamak için düzenleyemezler. Ancak son dönemde uygulanan fahiş fiyat artışları kanuna aykırılık teşkil ettiği gibi kurumlar tarafından yalnızca kar amacıyla hareket edildiğini göstermektedir.

Yönetmeliğin 53/5 maddesine göre yemek, servis, kırtasiye ve kıyafet gibi hizmetlerden yalnızca talep eden veliler faydalanır. Yalnızca eğitim ücretinin ödenmesi, öğrencilerin okul kaydının yapılması için yeterli olup diğer hizmetlerin dayatma yoluyla sözleşmeye eklenmesi dürüstlük kuralına aykırılığa ve tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu için haksız şart olarak değerlendirilmektedir” 

Ödeme yapmış veliler yasal hakkını kullanmalı

Diyarbakır Barosu, Özel öğretim kurumlarına kayıt yaptırarak sözleşme bedelini ödemiş olan veliler için, 

104.000 TL’ye kadar fazladan ödenmiş ücretlerin iadesi için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurma,

104.000 TL’yi aşan fazladan ödenmiş ücretlerin iadesi için Tüketici Mahkemesi’nde dava açma hakkı bulunmaktadır. Tüketici Mahkemesi’nde açılacak dava ‘Arabuluculuk Şartına bağlı olduğundan, velilerin önce Arabuluculuk Bürosuna başvurmaları ve süreç anlaşmama ile sonuçlandığı taktirde dava açmaları gerekmektedir.” uyarılırında bulundu. 

Diyarbakır Barosu, “Tüketici Hakları Komisyonu olarak özel öğretim kurumları tarafından uygulanan fahiş fiyat artışlarına ilişkin yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster