Ana Sayfa Gündem 21 Şubat 2024 62 Görüntüleme

6 meslek örgütünden Dicle Müftüoğlu serbest bırakılsın çağrısı

Türkiye’de faaliyet yürüten 6 gazeteci meslek örgütü, tutuklu bulunan ödüllü gazeteci Dicle Müftüoğlu’nun serbest bırakılması için uluslararası kurumlara çağrıda bulundu. 

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG),  Medya Ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN-İŞ),  Türkiye Gazeteciler Sendikası  (TGS)  tutuklu bulunan ödüllü gazeteci Dicle Müftüoğlu’nun serbest bırakılması için uluslararası kurumlara kampanya çağrısında bulundu.  Gazeteci meslek örgütleri hazırladığı çağrı metnini uluslararası basın örgütleri ve insan hakları alanında çalışmalara yürüten kurumlara gönderdi. 

Dünya basın özgürlüğü gününde tutuklandı

Gazeteci meslek örgütlerinin uluslararası kurumlara gönderdiği kampanya çağrı metni şöyle: “Ödüllü Kürt gazeteci Dicle Müftüoğlu, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü olarak gazetecilik alanındaki değerli çalışmalarıyla tanınan bir gazetecidir. 3 Mayıs 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Dicle Müftüoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 29 Nisan 2023’te Diyarbakır’da gözaltına alındı. Yaklaşık 10 aydır Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Müftüoğlu hakkında ‘yasadışı örgüte üye olmak’ ve ‘yasadışı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. Ancak iddianameyi incelediğimizde 43 sayfalık iddianamenin 41 sayfasında Müftüoğlu’na yönelik tek bir suçlama bulunmuyor.

Müftüoğlu’nun 14 Aralık 2023 ve 18 Ocak 2024 tarihli duruşmalarında Müftüoğlu’nun gazetecilik faaliyetleri dışında dosya kapsamında herhangi bir eylem ve faaliyetinin bulunmadığı ortaya çıktı. Türkiye’de Kürt gazetecilere yönelik baskıların tüm kamuoyu farkındadır. Müftüoğlu defalarca tutuklanan ve yargılanan bu baskı altındaki gazetecilerden sadece biri. Ancak uzun tutukluluk yoluyla belirsiz bir cezaya tabi tutulduğu görülüyor. Her iki duruşmada da hakim, cezaevinde kalması için yeterli delil olmamasına rağmen tahliye etmedi” ifadeleri yer aldı.

Müftüoğlu’na En dayanıklı Gazeteci ödülü verildi

Dicle Müftüoğlu 29 Şubat’ta üçüncü kez hâkim karşısına çıkacağı belirtilen metinde, ” Müftüoğlu, mesleğini icra ederken gazetecilik ilkelerini ve etik kurallarını her zaman korumuş ve savunmuştur. Gazeteciliğin getirdiği zorluklara ve zorluklara rağmen kamuoyunu bilgilendirme görevini özveriyle sürdürdü. Bu çalışması nedeniyle Hollanda merkezli Free Press Unlimited tarafından ‘En Dayanıklı Gazeteci’ ödülüne layık görüldü.

Müftüoğlu’nun gazetecilik mesleği nedeniyle tutuklanması sadece kendisine değil, basın özgürlüğüne ve demokrasinin temel değerlerine de ciddi bir saldırıdır. Bu bağlamda Dicle Müftüoğlu’nun ve tüm gazetecilerin haklarını koruyacak adımları atmaya ve bu içi boş suçlamaların aşılmasına yardımcı olmaya çağırıyoruz. 29 Şubat’ta Müftüoğlu’nun yargılanmadan önce özgürlüğüne kavuşması için bir uluslararası kampanya başlatmanızı bekliyoruz.
 
Gazeteciliğin demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğunun, gazetecileri korumanın ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi korumak anlamına geldiğinin bilinmesini istiyoruz. Dicle Müftüoğlu’nun davası ve benzer durumdaki diğer gazetecilerin davaları dikkate alınarak gerekenler yapılmalıdır.
Desteğiniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.” ifadeleri yer aldı. 

Yine kampanya çağrısının yazısının ekinde ise Müftüoğlu hakkında MLSA Hukuk Birimi ve avukat Resul Temur’un hazırladığı iki ayrı rapor da paylaşıldı. 

Temur: Gizli tanık hukuka aykırı dinleniyor

Avukat Resul Temur ise dava sürecine ilişkin şöyle konuştu: ”Aralarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı ve Mezopotomiya Ajansı gazetecisi Dicle Müftüoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve vatandaş Nisan 2023’te gözaltına alındı. Dicle Müftüoğlu basın çalışanı ve yıllardır gazetecilik yapıyor. çeşitli basın kuruluşları. Dicle Müftüoğlu bir süre Dicle Haber sitesini kurdu ve yönetti. Ayrıca birçok ajansta haber editörlüğü yaptı. Gözaltına alındığı ve tutuklandığı sırada Mezopotamya ajansında editör olarak çalışıyordu. Gözaltı sırasında evinde yapılan aramalarda telefonuna, bilgisayarlarına, haber malzemelerine, arşivlerine ve diğer tüm belgelere el konuldu. Dicle Müftüoğlu örgüt üyeliği iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. 18.01.2024 tarihinde görülen 2. duruşmada açık tanık Kerem Gökalp dinlendi ve duruşmalar arasında hukuka aykırı olarak dinlenen gizli tanığın mahkemede yeniden dinlenmesine karar verildi. Mahkeme, Dicle Müftüoğlu’nun tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 29.02.2024’e erteledi.” (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster