Ana Sayfa Sağlık 24 Mayıs 2024 40 Görüntüleme

Ameliyathanesi var, anestezi uzmanı var, cerrahı yok!

Diyarbakır'ın Lice İlçesinde bulunan Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin ameliyathanesi var, anestezi uzmanı var fakat cerrah olmadığı için ameliyatlar yapılamıyor. 

Diyarbakır Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesi; başta Lice olmak üzere Kulp, Kocaköy, Hani ilçelerindeki 112 bin hastanın tedavisini üstleniyor.  2017 yılında özel bir mühendislik firmasına hazırlattığı ‘Deprem Analiz Raporu’nda binasının kullanıma uygun olmadığı da tespit edilen hastanede ameliyathane ve anestezi uzmanı bulunmasına rağmen doktor eksikliği nedeniyle hastalar ameliyat için Diyarbakır’a yönlendiriliyor. 

Binlerce hastaya hizmet veren hastanede dört doktor bulunuyor ve birçok ekipman eksikliği nedeniyle bazı branşlarda tanı bile koyamayacak durumda

İlçede 25 yataklı  yeni bir hastane yapılması projesi Sağlık Bakanlığı yatırım ve teşvik programına alınmasına rağmen şimdiye kadar bir ilerleme katedilmedi. 

Hastanenin durumu Sağlık Bakanlığına soruldu

Konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplaması üzerine soru önergesi veren DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“Uzmanlarca hemen her gün uyarıların yapıldığı Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Lice’de, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün (eski adıyla Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun) 2017 yılında özel bir mühendislik firmasına hazırlattığı ‘Deprem Analiz Raporu’nda Diyarbakır Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin kullanıma uygun olmadığı tespit edilmişti. Aradan geçen altı yılda değil yeni hastanenin yapılması mevcudun güçlendirilmesi dahi yapılmayan Lice Devlet Hastanesi için 23 Haziran 2023 tarihinde Sağlık Bakanlığına verdiğim önergeye gelen cevap “Tahkik sonuçlarına göre, güçlendirme ihtiyacı bulunan sağlık yapılarımızda güçlendirme çalışmaları yürütülmekte, yıkılması gerektiği tespit edilen binalarımızın yerine yenilerinin yapılmasına yönelik olarak projelendirme süreçleri başlatılmaktadır. Lice İlçemizde de, 25 yataklı yeni Devlet Hastanesi yapılması noktasında gerekli girişimlerde bulunulmuş olup, yatırım, Bakanlığımız 2023 yılı yatırım programına dahil edilmiştir” şeklindedir.

“Kamu sağlık hizmeti durma noktasına gelmiştir”

Deprem Analiz Raporu üstünden yedi yıl ile Bakanlığın cevabi yazısının üstünden bir yıl geçmiş, bu arada Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin sorunları katmerlenerek büyümüştür. Yakınlığı nedeniyle Kulp, Kocaköy, Hani ilçelerinden gelen kimselerle beraber toplam 112 bin yurttaşa hizmet veren Hastanenin ameliyathanesi ve anestezi uzmanı varken cerrahının olmamasının akılla izah edilir bir yanı yoktur. Yanı sıra kamu hastanelerinin olağan hale gelen ekipman, sağlık personeli ve branş eksikliklerinden Lice Devlet Hastanesi de nasibini epeyce almış; ilçede bulunan sadece dört doktor, olmayan sayısız branş, tanı koymaya dahi imkan vermeyecek raddede olan ekipman eksikliği nedeniyle kamu sağlık hizmeti durma noktasına gelmiştir.

Önergede Sağlık Bakanı’nın cevaplaması için 7 soru soruldu

DEM Parti milletvekili Ceylan Akça Cupolo tarafından verilen önergede şu sorular yer aldı;

1- Lice’de yeni bir Devlet Hastanesi yapımına başlanmış mıdır? 112 bin kişiye hizmet verecek büyük ilçe hastanesi için ihtiyaç analizi yapılmış mıdır?

2-Yeni Devlet Hastanesi yapım işine başlanmışsa, ne aşamadadır? Ne zaman faaliyete geçecektir?

3-Ameliyathanesi, anestezi uzmanı olan Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin cerrahının olmamasının gerekçesi nedir?

4-Söz konusu Hastanenin aktif branş sayısı kaçtır? Hastanenin tabip ve uzman, ebe, hemşire, tıbbi laboratuvar teknisyeni, tıbbi laboratuvar ve patoloji teknikeri, tıbbi görüntüleme teknikeri/teknisyeni, anestezi uzmanı sayısı kaçtır?

5-Söz konusu hastanede kamu sağlık hizmeti alamadığı için Diyarbakır il merkezi hastanelerinde sağlık iş yükü oluşmakta mıdır?

6-Son yedi yıl Lice, Kulp, Kocaköy, Hani ilçelerinden, 112 numarası sağlık acil servislerine gelen yıllara ve ilçelere göre ayrıştırılmış talep sayısı kaçtır?

7-Yine hastane lojmanlarının bakım ve onarım çalışmaları en son ne zaman yapılmıştır? Lojmanların oturulmayacak durumda olduğu iddiaları doğru mudur?

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster