Ana Sayfa Gündem 11 Haziran 2024 67 Görüntüleme

Dans grubuna saldıranlar hakkında suç duyurusu

Dans Okuluna yapılan saldırı hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Avukatları soruşturmanın kapsamlı yapılmadığını ifade etti

9 Haziran  Pazar günü Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta düzenlenen Swingamed Dans Okulu açık hava pikniğine, tekbir getiren bir gurubun sözlü ve fiziki saldırısı olmuş, saldırıda yurttaşlar yaralanmıştı. 

Saldırıya ilişkin Swingamed Dans Okulu Diyarbakır Barosu ile birlikte suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından sivil toplum ve meslek odaları temsilcileri, Swingamed Dans Okulu öğrenci ve velileri Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması düzenlendi. 

Basın açıklamasını grup adına Diyarbakır Tabip Odası eski başkanı Dr. Elif Turan okudu. 

Turan, “Diyarbakır’da faaliyet yürüten özel bir dans okulu;  kursiyerleri, kursiyerlerin aile bireyleri ve arkadaşları ile birlikte son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde sanata yönelik farkındalık yaratmak için  “Caz Piknikleri” düzenlemektedir. Son olarak 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta yaptıkları etkinliğe katılanlara, kalabalık bir grup tarafından sözlü ve fiziki saldırıda bulunulmuştur. Saldırıda, maalesef yaralananlar olmuştur. Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacı güden yerlerdir. Bu amaca özgülenen yerlerde kollektif olarak toplanma özgürlüğüne yönelik müdahalleler ve saldırılar asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 

Toplumun tüm kesimlerini, sorumlu davranmaya çağırıyoruz

Toplanma özgürlüğüne saygının demokratik bir toplumun olmazsa  olmazı olduğunu bir kez daha hatırlattıklarını ifade eden Elif Turan, “Bu vesile ile düşünce ve ifade hürriyeti bağlamında, farklı düşüncelerin ifade edilmesi, etkinliklerin düzenlenmesi temel bir hak olup, yapılan şiddet içerir saldırıyı özgürlüklere açık bir müdahale olarak görmekteyiz. Bu hakka yönelik saldırı, sınırlama ve müdahale,  demokratik düzene ve farklılıklara olan tahammülsüzlüğü yansıtmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültür, inanç ve yaşam tarzına sahip toplulukların yüzyıllardır bir arada yaşadığ kentimizin bu çirkin saldırı ile gündeme gelmiş olması bizleri rahatsız ettiği gibi, toplumsal barışa ve birlikte yaşam kültürüne verilmek istenen zarar boyutuyla da hepimizi fazlasıyla kaygılandırmalıdır. Toplumun farklı kesimlerince, farklı fikir ve düşüncelere saygıyı gözeten, hoşgörünün ve birlikte yaşam kültürünün hakim olduğu kentimizde, geçmişte acısını fazlasıyla yaşadığımız bu ve benzeri tarzda saldırıların bir daha yaşanmaması adına toplumun tüm kesimlerini, sorumlu davranmaya, bu ve benzeri şiddet içerir saldırılara taviz vermeyecek bir tutum almaya davet ediyoruz” dedi. 

Turan, “Bir kez daha, demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kollektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz” şeklinde konuştu.

Kapsamlı bir soruşturma yürütülmedi

Ardından konuşan Davanın avukatı  Gözde Engin bunun bir ortak yaşama, kadınların yaşam tarzına müdahale olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Bölgede şuanda yakalanmış olan  hiçbir fail yok olayın gerçekleştiği TEMA parka sadece 4 tane polis geldi. Dolayısıyla hiç kimse gözaltına alınmadı herhangi bir fail tespit edilmedi. Dosyanın bundan sonraki akıbeti açısından da özellikle şunu belirtmemiz gerektiğini doğru buluyorum. Bizlerin topladığı videolar savcılıkla paylaşılacak suç duyurusu da tarafımızca yapıldı” ifadelerini 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster