Ana Sayfa Politika 11 Haziran 2024 49 Görüntüleme

Doğan Hatun: Bizi buraya halk getirdi ancak ve ancak halk alır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, belediye binası önünde düzenledikleri açıklamada Yeni Şafak gazetesinde çıkan haberler ve kayyum tartışmalarına yanıt verdi. Burada konuşan Eş başkan Doğan Hatun, "Belediyemizi kriminalleştirerek kayyım hazırlığı olduğunu biliyoruz. Bizi buraya halk getirdi ancak ve ancak halk alır" dedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, belediye önünde basın açıklaması düzenledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen açıklamaya  belediye meclis üyeleri, ilçe belediye eşbaşkanları ve Tüm Belsen üye ve yöneticileri katıldı.

Burada konuşan Doğan Hatun şunları söyledi: ” 31 Mart 2024’te bir yerel seçim gerçekleşti ve 81 il bağlı ilçeler bağlı beldeler her yerde her halk kendi adayını seçti. Biz Diyarbakır’dan, halkın iradesiyle seçilen herkese saygı duyduğumuzu, başarılar dileklerimizi iletiyoruz. Yalnız şunu da bekliyoruz. 81 ilde bütün belediyeler halkın iradesiyle seçildiyse herkes şunu bilsin ki bizler de ve diğer belediye eş başkanlarımız da halkın iradesiyle seçildi. Kimse gökten inmedi. Bir yerden atanan memurlar değil. Yüzde 100 halkın iradesiyle seçilmiş belediye eşbaşkanlarıyız, meclis üyeleriz”

Van’da halkın iradesi ikinci kez tecelli etti

Seçimden hemen sonra Van Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmasını hatırlatan Hatun “Seçimin hemen ertesi günü Van’da herkesin şahit olduğu bir kayyım atama girişiminde bulunuldu. Halkın iradesi, seçimler nasıl tecelli ettiyse yine seçimden sonra da halkın iradesiyle kendi iradesine sahip çıkma süreci yaşandı ve halkın iradesi tekrar tecelli etti. Halkın iradesiyle seçilen her belediye başkanımızdır, her meclis üyelerimizin bir tek görevi vardır. Birinci öncelikli olarak bu halkın vergileriyle belediyeye gelen bütçeyi korumak ve bu korunan bütçeyi halkın bütün hizmetlerine sunmak. Bunun takipçisi olmak, bunun birer emekçisi olmak. Partimiz de bize bu görevi vermiştir. Başka hiçbir görevimiz yoktur. Ancak ve ancak sadece ve sadece halka hizmet üretebileceğimiz bir görevdeyiz. Herkes bunu böyle bilsin” dedi. 

Her bir birey mahkeme karşısında ceza almadığı sürece masumiyet karinesi gereği suçsuz olduğunu hatırlatan Doğan Hatun şunları söyledi:

“Hiçbir mahkeme yapılmaksızın belediyemize kayyım atanmasını kınıyor ve İçişleri Bakanlığı’na da buradan çağrıda bulunuyoruz; Yaptığınız anayasal bir suçtur. Lütfen geri adım atın ve bu suçtan vazgeçin. Adalet diye kurulan kavram sadece bazıları için geçerli değildir, herkes için geçerlidir. Anayasa, mahkemeler sadece bazı insanların hukuk sorunlarını çözmek için geçerli değildir, bu ülkede yaşayan herkes için geçerlidir ve herkes için adil bir şekilde uygulanmalıdır. Belediyeler halkın iradesiyle seçildi. Halk kimi istiyorsa onu tercih eder. Hiçbirimizin, hiçbir siyasi partinin buna karşı çıkma lüksü yoktur. Bu anlamda hiçbir bakanlığın da buraya kayyım atama girişimini doğru bulmuyoruz. Bu halkın iradesine karşı bir saygısızlıktır. Ve halkı kin ve öfkeden başka hiçbir şeye teşvik etmeyecektir” dedi.

Bir kayyum hazırlığı olduğunu biliyoruz

“Biz bunun tanımının ne olduğunuzu biliyoruz. Belediyemizi kriminalleştirerek, zan altında bırakarak, aklanmış bütün arkadaşlarımız zan altına bırakarak bir kayyım hazırlığı olduğunu biliyoruz. Böyle bir kaygınız varsa kapılarımız açık müfettişlere. Atanan neredeyse bir bütün bürokratlarımız, daire başkanlarımız yıllardır bu belediyede hizmet üretiyorlar. Elbette ki bizim böyle bir hakkımız var ve kullandık. Her yönetim kendi kadrosuyla çalışmak ister. Bu bizim en doğal hakkımız ve hakkımızı yerine getirdik. Kayyım döneminde gelen hiçbir bürokratlar çalışmak istemedik Çünkü o bürokratlar bütün kayyım sürecindeki usulsüz işlerin birer mimarı mühendisi. Partimizin, bir programı, perspektifi, paradigması var. Seçim süreçlerinde halkımıza vermiş olduğumuz sözlerimiz var. Kendi programımızı hissedecek diye bir söz verdik bu halka. Biz bu halka verdiğimiz sözü yerine getirmek istiyoruz ve doğalında kendi kadrolarımızla yerine getirmek istiyoruz. Belediyeler bir ekip işidir, herkes bunu bilir. Dünyanın her yerinde belediyesi olan her yer ekiplerle yönetilir. Sadece belediye başkanları ile değil. Belediye başkanı tek başına biz kenti yönetemez. Herkes bunu biliyor. Hele Amed gibi büyük şehir belediyesinde tek başına 24 daire başkanının olduğu bir büyüklükte bir belediyeyi iki eşbaşkanın tek başına yönetmesi imkansızdır. Belediye kanunu da buna aykırıdır. Belediye mevzuatı da buna aykırıdır. Bu alanda bir genel genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, daire başkanlıkları, müdürlüklerle birlikte bir atama süreci olması gerekiyor. Yeniden mevzuat konuşmamız gerekiyorsa eğer İçişleri Bakanı belediye mevzuatlarını yenilememiz gerekiyorsa yarın hep beraber oturalım, belediye mevzuatlarını değiştirelim. Bu halk bizim programımızı beğendiği için bizlere oy verdi. Bizim onlara verdiğimiz sözlere inandıkları için bizlere oy verdi. Sizler kayması atayasınız diye değil. Herhangi bir suç teşkil edecek bir sorun varsa cumhuriyet başsavcıları görevlidir, yetkilidir. Çağırır ilgili arkadaşı, belediye başkanını hakkınızda böyle bir soruşturma var. Bu ülkenin nezaket kuralları da vardır hatırlatırız. Bu ülkenin nezaket kuralları da var hatırlatırız. Halkın iradesine seçilmiş insanların sabahın köründe ev baskınlarıyla almak hangi nezakete uyuyor biz merak ediyoruz”

Sadece halkın yanında diz çökeriz

 “Bizi buraya halk getirdi ancak ve ancak halk alır. Bizim diz çökmemizi bekliyorsunuz biliyoruz biz sadece halkın yanında diz çökeriz. İlgili gazeteye, gazetenin ilgili yazarına Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla suç duyurusunda bulunduk daire başkanlarımızla birlikte. Basın Konseyinde suç duyurusunda bulunduk. Bütün arkadaşlarımız zan altında bırakıp kriminalleştirme süreci ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına dün itibariyle suç duyurusunda bulunduk. Bizi buraya halk getirdi ancak ve ancak halk alır. Bireysel bir suçumuz varsa mahkemenin bu durumda hesap vermeye hazırız. Yalnız bu belediyenin mevzuatı şunu da söylüyor. Bir Belediye başkanı eğer bir suç teşkil edecek bir konuya münhasır olmuşsa belediye meclisi kendi içerisinde yeni bir belediye başkanı vekil tayin eder o mahkeme süreci bitene kadar. Sayın İçişleri Bakanı, lütfen belediye mevzuatını uygulamaya davet ediyoruz sizi. Kayyım uygulaması bu halka zulüm, işkence çektirmiştir. Bir o kadar da sizin iktidarınızı da sarsacak uygulamalar da yapmıştır. Çıkın bu halkın sokaklarına bu kentin sokaklarına, Hakkari’nin sokaklarına, Van’ın sokaklarına. Kayyımın belediye hizmeti olarak bize sadece bir tane bir şey göstersin biz deriz siz kayyım atamakta haklısınız. Bunun siyasi bir karar olduğunu biz de biliyoruz. Yalnız bu siyasi karar size zarar veriyor, bize değil. Halkın nezdinde size zarar veriyor. Sizi başta anayasaya uymak ve ilgili belediye mevzuatına uymaya davet ediyoruz” 

 

(Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster