Ana Sayfa Politika 11 Haziran 2024 61 Görüntüleme

DEM Parti milletvekillerinden dans okuluna saldırı hakkında soru önergesi

DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri Ceylan Akça Cupolo ve Adalet Kaya, Pazar günü Diyarbakır'da bir parkta düzenlenen Swingamed Dans Okulunun pikniğine yapılan saldırıya ilişkin İç işleri bakanlığına soru önergesi verdi

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta düzenlenen, içinde bebekli ailelerin, hamile kadınların ve çocukların da yer aldığı Swingamed Dans Okulu açık hava pikniğine “Alahu-ekber tekbir” sloganları ile bir grup saldırı bulunmuş ve saldırıda 2 kişi yaralanmıştı. 

Siwingamed Dans Okulu yetkilileri bugün Diyarbakır adliyesine giderek suç duyurusunda bulunmuş. Diyarbakır adliyesi önünde sivil toplum örgütleri ile birlikte açıklama yapan davanın avukatı Gözde Engin, “Bölgede şuanda yakalanmış olan  hiçbir fail yok olayın gerçekleştiği TEMA parka sadece 4 tane polis geldi. Dolayısıyla hiç kimse gözaltına alınmadı herhangi bir fail tespit edilmedi”  ifadelerini kullanmıştı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Partisi) Diyarbakır Milletvekilleri Ceylan Akça Cupolo ve Adalet Kaya ise TBMM’ye İçişleri Bakanı Ali Yerlika’nın cevaplaması talebiyle olaya ilişkin soru önergesi verdi. 

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı;

“Diyarbakır’da 2017 yılından beri faaliyet yürüten Swing Amed Dans Okulu, üç yıldır kentin farklı yerlerinde ‘Caz Pikniği’ adıyla; çocukların, gençlerin ve ailelerin katıldığı etkinlikler düzenlemektedir. 9 Haziran 2024 Pazar günü Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta düzenlenen, içinde bebekli ailelerin, hamile kadınların ve çocukların da yer aldığı açık hava pikniğine tekbir getiren bir gurubun sözlü ve fiziki saldırısı olmuş, saldırıda pek çok kişi yaralanmıştır.

Swingamed’in açıklamasına yer verildi

Saldırı sonrası kentin pek çok sivil toplum örgütü peş peşe saldırıyı en sert şekilde kınadıklarını açıklamış ve Swing Amed Dans Okulu ise yayınladığı açıklamasında; “Swing Amed, 2017 yılından bu yana müziği bir araç olarak kullanarak hak temelli eğitimler vermekte, gençler arasında diyalog kanalları kurmakta ve şehrimizin dünyayla olan iletişimini güçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. 9 Haziran 2024 tarihinde, Swing Amed katılımcıları, aileleri ve dostlarıyla birlikte Tema Park’ta düzenledikleri piknik sırasında, kimlikleri olay görüntülerinde tespit edilen bir grup tarafından saldırıya uğramışlardır. Kamusal bir alanda yaşam hakkına ve yaşam tarzına yönelik gerçekleştirilen bu kabul edilemez saldırının tekrarlanmaması ve korkmadan nefes alabildiğimiz bir şehirde yaşamak için, bugüne kadar desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederiz. Yalnız olmadığımızı biliyoruz. 10 Haziran 2024 tarihinde tarafımızca savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır ve Diyarbakır Barosu sürecin takipçisi olacaktır. Bebekli ailelerin, hamile kadınların ve çocukların bulunduğu barışçıl bir sosyal etkinlikte yaşanan bu olay asla kabul edilemez. Kamusal alanların; yaşam tarzı, kimlik, kültürel çeşitlilik, ifade özgürlüğü güvencesi altında, şehirdeki tüm kurumları ve kentteki sivil toplum örgütlerini kısa ve uzun vadede gerçekleştirilecek kültürel etkinliklerle kentin kamusal alanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz” demiştir”

Yaşanan şiddet olayını meşru göstermeye yönelik haberler yapıldı

90’lı yıllarda derin devletle ilişkileri ve devlet destekli faaliyetleri dönemin Devlet Bakanı Fikri Sağlar tarafından da ifade edilen JİTEM/Hizbul-Kontra zihniyetinin yenilenmiş çehresiyle toplumsal yaşamın ve barışın önüne tekrar dikilmek istenmesi kabul edilemez. Yaşanan şiddet olayını meşru göstermeye yönelik kimi haber ajanslarında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı, kamera görüntüleri ve görgü tanıklarının ifadelerinden anlaşılmaktadır. Bu kasıtlı haberleri yapan ve yayan kişiler, açıklamalarıyla saldırıyı organize eden karanlık yapılarla ilişkilerini teşhir etmiştir.

Piknik etkinliğinin düzenlendiği saatlerde Diyarbakır’daki kolluk güçlerinin tamamının kentteki kayyım protestolarını engellemekle görevlendirildiği ve saldırının gerçekleştiği Tema Park’a olayın üzerinden 40 dakika geçtikten sonra polisin iştigal ettiği belirtilmiştir. Yurttaşların Anayasal güvencedeki gösteri ve yürüyüş hakkını engelleyen kolluk güçleri asli görevleri olan bireylerin hak ve özgürlüklerini koruyarak güvenlik, asayiş ve kamu düzenini sağlama görevini ihmal etmiştir”

Önergede cevaplanması talebiyle 6 soru soruldu

TBMM’ye sunulan soru önergesinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması talebiyle şu altı soru soruldu;

1-Tekbir getirerek pikniğe saldıran bu grup tarafından kaç yurttaş yaralanmıştır?

2-Yurttaşların can güvenliğinden kim sorumludur? Pikniğe katılan ve içinde bebekli ailelerin, hamile kadınların ve çocukların da yer aldığı etkinliğe tekbir getirerek fiziksel saldırıda bulunan bu gruba karşı neden güvenlik önlemi alınmamıştır?

3-Saldırıya ilk polis müdahalesi saat kaçta gerçekleşmiştir?

4-Fiziksel saldırıyı gerçekleştirenlerin kimlikleri tespit edilmiş midir? Bu kişilerin hangi yapılarla ortaklığı vardır?

5-Saldırganlar haklarında işlem başlatılmış mıdır?

6-Basın etiği ve ahlakıyla yakından uzaktan ilgisi olmayan ve asılsız iddialarla halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden yayın organları hakkında işlem yapılacak mıdır?

 

(Haber Merkezi)

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster