Ana Sayfa Gündem 27 Aralık 2023 121 Görüntüleme

5 Nolu Cezaevi Hafıza Müzesi Girişimi: Sorumlular hakkında soruşturma açılmalı

5 Nolu Cezaevi Hafıza Müzesi Girişim Grubu, İzmir’in Buca ilçesine bağlı Belenbaşı Köyü’nde bulunan bir ilkokula Esat Oktay Yıldıray ismi verilmesine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. 

12 Eylül darbesi sonrası Türkiye sınırlarının tümünün açık bir cezaevine dönüştüğü aktarılan açıklamada, “Türkiye cezaevleri özel uygulama alanlarına dönüştü, birer işkence merkezi oldu. Ancak bir yer vardı ki, sadece basit bir işkence merkezi olmadı; aynı zamanda siyasal-sosyal bir deney merkezi, insanların kimliklerinin yok edilip, teslim alınmak üzere kurulmuş asimilasyon okulu, şiddetle beslenen özel bir kişiliksizleştirme laboratuvarıydı… Orası Diyarbakır 5 Nolu Cezaeviydi” ifadeleri yer aldı.

Yıldıran’ın isminin verilmesi 12 Eylül’ün etkisinin devam ettiğini gösteriyor

Açıklamada, “Diyarbakır 5 nolu Cezaevinde sistemli bir biçimde işkenceleri uygulayan Esat Oktay Yıldıran idi. Özel olarak seçip getirdiği ve kendi tabiriyle “adamları” dedikleri işkenceci ekibiyle birlikte baş uygulayıcıydı. Önceki gün İzmir’de bir ilkokula ismi verildiği haberi basına düştü.
Adı Diyarbakır 5 Nolu Cezaevinin baş işkencecisi olarak hafızalara kazınan Esat Oktay Yıldıran’ın isminin bir kesim tarafından bu şekilde topluma sunulması hala 12 Eylül 1980 askeri darbesinin etkisinin boyutlarını da acı bir biçimde gözler önüne sermektedir” ifadeleri yer verildi. 

Sorumlular hakkında soruşturma açılmalı 

“Diyarbakır 5 nolu Cezaevinde işkenceyle katledilen ve işkenceye karşı yaşamlarını ortaya koyan Necmettin Büyükkaya, Yılmaz Demir, Cemal Arat, Mehmet Hayri Durmuş, Bedii Tan, Remzi Aytürk, Orhan Keskin ve adını anmadığımız 34 kişinin ve işkencelerde sakat kalan yüzlerce insanımızın şahsında bu girişimi protesto ediyoruz” ifadeleri yer alan açıklamada 5 Nolu Cezaevi Hafıza Müzesi Girişim Grubu

“Esat Oktay Yıldıran isminin, hafızalarda vahşi işkenceleri uygulayan sorumlulardan biri olarak kalan bu şahsın, isminin verildiği okuldan kaldırılmasını ve bu adımı atan sorumlular hakkında soruşturma açılmasını bekliyor ve kamuoyuna sunuyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster