Ana Sayfa Gündem 25 Mayıs 2024 48 Görüntüleme

Adıyaman’da çocuklar için kültür sanat merkezi açıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), İstanbul Kültür Sanat Vakfı, AB Türkiye Delagasyonu desteği ile Önce Çocuklar Derneği’nin Adıyaman Kömür beldesinde inşa ettiği çocuklar için kültür sanat merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Kömür Kültür Sanat Merkezi’nin açılışına, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz, Meclis Üyesi Selahattin Yıldırım, Önce Çocuklar Derneği Başkanı Meryem Özdemir Ok, Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere,  Kömür Belediye Başkanı Hasari Talaş, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Ma Music, Amed Şehir Tiyatrosu ve Marmara Belediyeler Birliği’nden temsilcileri katıldı.

Kaya: Bu projeye kayıtsız kalmak istemedik

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya açılışta  yaptığı konuşmada işbirliği ve yerel dinamiklerin ortaklaşmasının önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Deprem sonrası Adıyaman’a kültür-sanat alanında yapılan desteğin önemi büyük. Bu yeni kültür-sanat merkezinin hayata geçmesinde desteği bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim. Biz Diyarbakır’da faaliyet gösteriyoruz. Ancak deprem sonrasında Adıyaman’da özellikle kırsal alanda çocuklar için başlatılan bu projeye kayıtsız kalmak istemedik. Önce Çocuklar Derneğinin başlattığı çalışmaya üye işletmelerimiz Dimer ve Diyar A. Ş. İle birlikte katkı sunduk. Diyarbakır merkezli olan ama özellikle Adıyaman ilinde çocuklar ve kadınlar için çalışma yapan sivil toplum örgütlerimizi desteklemeye çalışıyoruz”  dedi.

Tutdere: Şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız

Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, “Bugün bizim için, Adıyaman için, Kömür için heyecanlı bir gün. Bu heyecanı, burada bulunan tüm kurumların, bundan sonra şehrimize yapacakları çalışmalara verecekleri desteğin bir işareti olarak da kabul ediyoruz. Bundan sonra birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini, bu topraklarda hep beraber hayata geçireceğiz ve şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Özellikle çocuklar ve kadınlara yönelik yapılan her türlü çalışma, gelecek nesillere miras bıraktığınız eserler olacak.” dedi.

Kömür Belediye Başkanı Hasari Talaş ise açılıştaki konuşmasında şunları söyledi; “Kömür Kültür Sanat Merkezi’nin yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarının katılımcı, şeffaf ve ortaklaşa çalışmasına çok güzel bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum. Yaklaşık yedi aylık fedakâr bir çalışmanın sonucunda açılan bu merkezin, Kömürlü çocukların, gençlerin ve kadınların kültür sanat yoluyla daha sağlıklı, mutlu ve umutlu bir yaşam sürmelerine vesile olacağına inanıyor ve yürüttüğümüz bu projenin bölgemizde öncü olmasını diliyorum.” 

Alexander Fricke: Gelecek nesillere ilham vermesini umuyoruz

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke açılışta yaptığı konuşmasında: “Kültür, ifade özgürlüğünü ve fikir alışverişini destekler. Küresel sorunların çözümüne ve işbirliğine katkı sağlar. Kültürel katılım, demokrasiyi güçlendirir ve krizlerin aşılmasına yardımcı olur. Bugün açılışını yaptığımız merkez sivil toplum örgütleri ve Kömür Belediyesi ile birlikte inşa edildi. Bu merkez, çocuklar ve gençler için kültür ve sanat odaklı eğitimler ve yaratıcı atölyeler sunacak. Bu yıl ilki yapılacak bu anlamlı festivalin sizlerin de desteğiyle uzun soluklu olmasını ve gelecek nesillere ilham vermesini umuyoruz.” dedi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster