Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 19 Ocak 2024 123 Görüntüleme

DTSO Başkanı Kaya: Bu karar Diyarbakır ihracatına darbedir

Ticaret Bakanlığı, ilave ihracat desteği verilmesi amacıyla her yıl hazırladığı bu yıl da 29 Aralık’ta yayınladığı “İhracatta Hedef Ülkeler Listesi”nden 5 ülkeyi çıkardı, listeye 9 ülke eklendi.

2024 yılında firmaların yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden İsrail ve Irak’ın çıkarıldığı görüldü. 

DTSO Başkanı Kaya: Türkiye genelinde 81 ilin 76’sı Irak’a, 68’i İsrail’e ihracat yapıyor

Ticaret Bakanlığı’nın 2024 Yılı İhracatta Hedef Ülkeler Listesinden Irak’ın çıkarılmasının Diyarbakır ihracatına bir darbe olduğunu söyleyen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, “Bu iki ülkenin toplam ihracat rakamı 14 milyar 855 milyon dolardır. Sadece bu iki ülkenin 2023 yılının toplam ihracat rakamı, toplam ihracat rakamının yaklaşık %6 sına denk gelmektedir. Türkiye genelinde 81 ilin 76’sı Irak’a, 68’i İsrail’e ihracat yapmaktadır. Irak 9 milyar 755 milyon dolar Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 5’inci ülke, İsrail ise 5 milyar 95 milyon dolar ile 13’üncü ülkedir. Bu iki ülkenin 2023 yılı ihracat verilerine baktığımızda hedef ülkeler listesinden çıkarılmasının doğru bir karar olmadığını görmekteyiz. Sınır komşumuz Irak, karayolu ile ulaşılabilir hızlı teslimat konusunda diğer ülkelere göre daha avantajlı konumdadır. İsrail de Türkiye’nin tüm limanlarından düzenli seferlerin olduğu, bunun yanında RORO seferlerinin yapıldığı, bankacılık sistemlerinin sağlıklı çalışması açısından ihracatçılarımıza güven veriyor” ifadelerini kullandı. 

Hangi sebeple olursa olsun yanlış bir karar 

Yerelde Diyarbakır’ın Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılı ihracat verileni incelediğinde Kanuni Merkezler bazında toplam yapmış olduğu ihracatı 231 milyon dolar olduğuna ifade eden Kaya, ” Bunun 113 milyon 380 bin dolarlık kısmı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak’a yapılmıştır. Bu da ilimiz toplam ihracatının yaklaşık % 50 sine tekabül etmektedir. İsrail’e ise yapılan toplam ihracat 9 milyon 878 bin dolardır. Başta ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için bu denli önemli iki ülkenin hedef ülkesine dahil edilmesi en büyük temennimizdir.

Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile sınırlarımız var. Çok sayıda büyük Türk şirketi orada faaliyet yürütüyor. Hangi sebeple olursa olsun Hedef Ülkeler Listesinden çıkarılmaları yanlış bir karardır.

Ticaret Bakanlığının Hedef ülkeler için üst limitten (%75) sunduğu ihracatı artırmaya yönelik desteklerin bu iki ülke için de uygulanması ihracatçılarımız motivasyon ve azmini artıracaktır.

Birçok firmamız bahse konu ülkelerde ihracatlarını artırmak ve bu desteklerden faydalanmak için çeşitli girişimlerde bulunmuş. Bu kapsamda ilgili ülkede depo açan, mağaza açan, taahhüt işi yapan, dağıtım ve tedarik zinciri alt yapısını oluşturan vb. İhracat destekleri kapsamına giren birçok alanda yatırım yapmaya devam etmektedir. Bu bağlamda gerek yukarda saydığımız gerekçeler, gerek ilimiz ve ülkemiz ticaretinin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan bu iki ülkenin tekrar hedef ülkeler listesine alınmalıdır” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster