Ana Sayfa Gündem 20 Mart 2024 120 Görüntüleme

Diyarbakır’da Newroz resepsiyonu

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, çok sayıda davetlinin katılımıyla Newroz resepsiyonu düzenledi. 

Kürtçe, Türkçe ve Zazaca açıklamaların yapıldığı resepsiyonda  Kürtçe metni Diyarbakır Tabip Odası başkanı Elif Turan, Türkçe metni Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren okudu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Mehmet Kaya ise konuşmasını Zazaca olarak yaptı. 

Newroz resepsiyonunda yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Baharın gelişini müjdeleyen Newroz, aynı zamanda zalim Dehak’ın zulmüne karşı başkaldıran Demirci Kawa’nın yaktığı ateş ile Mezopotamya halklarına özgürlüğü müjdelediği günün tarihidir. Kürtler bulundukları her yerden 21 Mart’ı, o ilk günün heyecanıyla karşılamakta ve büyük bir coşkuyla da kutlamaktadır. Ancak son yıllarda olduğu gibi bu Newroz’u da başta yaşadığımız bölgede olmak üzere Dünyanın farklı yerlerinde bütün yıkıcılığı ile devam eden savaşların ve mazlum halklar üzerindeki baskı ve zulmün acımasız boyutlarda varlığını sürdürdüğü koşullarda karşılıyoruz.

Kürtlerin her Newrozu yeni bir başlangıç

Kürtler her Newroz’u yeni bir zamanın başlangıcı olarak görmekte ve gelişine de büyük umutlar bağlamaktadır. Kürdistan’da Newroz, uzun yıllar boyunca yasaklar, kan ve gözyaşları ile anıldı. O zor ve yakıcı süreçlere rağmen 2013 Newroz’u, Kürt meselesinin barışçıl çözümü açısından tüm ülke halklarında büyük bir umut ve heyecan yaratmıştı. Tam da Newroz ruhuna uygun başlayan süreç toplumsal beklentinin aksine akamete uğramış, başta bunduğumuz mekanın yer aldığı Sur olmak üzere bir çok yerleşim yerinde yeni ve daha ağır bir çatışmalı sürecin içerisine girilmişti. Ülkede yeniden ölüm, gözyaşı, yıkım ve zorunlu göçleri konuşulmaya başlanmıştır.
Bütün bu yaşananlara rağmen savaşa, çatışmaya ve şiddete hayır demeye ve barışta ısrarcı olmaya devam etmeliyiz. Yaşadığımız bunca acıdan sonra konuşmamız gereken yegâne şey barış olmalıdır.

Kürt meselesinin çözümü için barış çağrısına kulak verilmeli

Yakın zamanda Diyarbakır’da bir araya gelen yüzlerce sivil toplum, meslek ve iş örgütü yeniden barışı ve çözümü konuşmak gerektiğini çok güçlü şekilde gündemine almıştır. Yeni bir çözüm iradesinin oluşumu için herkese çağrıda bulunulmuş ve önümüzdeki süreçte bu amaçla girişimlerde bulunulacağı kamuoyuyla paylaşmıştır. Newroz vesilesiyle bir kez daha çatışmanın ve şiddetin çözüm olmadığını, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü için toplumdan yükselen sese kulak verilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz.
Bu tarihi alanda geçmişte olduğu gibi bugünde bütün farklılıklarımız ve renklerimizle Newroz’un bizlerde karşılık bulduğu ve yarattığı umut duygularıyla bir aradayız. Bu anlamlı birlikteliği korumaktan ve devam ettirmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu vesileyle başta tüm Kürdistanlıların ve bu güzel bayramı benimseyip kutlayan tüm halkların Newroz bayramını kutluyoruz.
Newroz Özgürlüktür, Newroz Kardeşliktir, Newroz Umuttur, Newroz Barıştır.
Newroz Piroz be” (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster