Ana Sayfa Gündem 6 Mart 2024 93 Görüntüleme

Tahir Elçi Davası: Talepler kabul edilmedi, duruşma 12 Haziran’a ertelendi

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te katledilmesine dair açılan davanın duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Talepler kabul edilmedi. Savcı mütalaa için bir kez daha süre talebinde bulundu. Duruşma 12 Hazirana’a ertelendi.
 
Davada, tutuksuz yargılanan polis Sinan Tabur, Fuat Tan ve Mesut Sevgi’ye “bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçlaması yöneltiliyor. Firari Uğur Yakışır’a ise, “2 polisi öldürmek ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiası yöneltiliyor. Sanık polisler, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Elçi ailesinin avukatları duruşmada hazır bulundu. Uluslararası hukuk örgütünden birçok ismin yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisi duruşmayı takip etti. Savcı, mütalaa için bir kez daha süre talebinde bulundu.

Mahkeme, Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi kararından vazgeçti

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “10 tane talebimiz vardı, heyetiniz bu taleplerin hiçbirini kabul etmedi. Dosyanın davanın esasını etkiyecek bu taleplere dair inceleme yapılamadan, araştırılmadan mütalaaya gönderilmesi eksiktir. Olay yeri inceleme ve keşfinin yapılmadan karar kurulması ne kadar doğru? Mardin Kebabevi’ndeki 4 No’lu kamera incelenmeden, görüntüler geri getirilmeden, Emniyet Müdürlüğü Foto Film Şube’nin çektiği 12 saniyelik görüntüler tespit edilmeden -ki bize göre kayıttan çıkılmamıştır, görüntüler kesilmiştir- dinlenmesini istediğimiz tüm tanıklar dinlenmeden, olaydaki istihbarat elemanları dinlenmeden biz bu cinayetin aydınlatılmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Tahir Elçi cinayeti siyasi suikasttır” diyen Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi için mahkemenin ara karar kurduğunu ama bu karardan vazgeçtiğini hatırlatan Eren, dosyadaki delillerin araştırılmadığını ve dosyanın soruşturma aşamasından farklı bir noktada olmadığını dile getirdi. “Siyasi suikast suçu taksirle işlenmez” diyen Eren, “Maalesef soruşturma aşamasından farklı bir noktada değiliz. Bu dava dosyasını bekleyen milyonlarca insan var. Bu anlamda toplumun adalet konusunda tatmini için verdiğiniz ara kararlardan vazgeçmenizi istiyorum. Dosyanın iddia makamına tebliğ edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Mahkeme keşif talebinden vazgeçti, kamera kayıtları silindi

Tahir Elçi Duruşmasını izleyen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “Diyarbakır Barosu Başkanımız Tahir Elçi’nin siyasal bir suikasta kurban edilişinin üzerinden yaklaşık 9 yıla yakın bir zaman geçti. Bugün duruşma yapıldı ve biraz önce duruşma da sonlandı, 12 Haziran tarihine ertelendi. Önceki oturumda mahkeme esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyayı Savcılık Makamına tevdi etmişti ancak Savcılık Makamı mutalasını hazırlamadı, hatırlayamadı. Dosyanın karmaşık ve kapsamlı olmasını gerekçe gösterdi, bu nedenle duruşma 12 Haziran’a ertelendi” ifadelerini kullandı. 
 
Tanrıkulu, ” Mahkeme keşif talebinden vazgeçti. Yine olay yerini gören kameranın kayıtlarının silinmiş olması sebebiyle bunun yeniden incelenmesi için talepte bulundular fakat Mahkeme bu talepleri kabul etmedi. Olay yerinde eğer bir keşif yapılmayacaksa, gerçeğe nasil ulaşılacak? Mahkeme keşif yapılamamasının gerekçesini, ‘olay yerinin değiştiğini’ ifade ederek reddetmişti. 4 Ayaklı Minare de orada duruyor, sokak ta aynı sokak, dolayısıyla çok rahatlıkla herkesin konumunun ne olacağını gösteren bir keşif, olayı gören, tanık olan gazetecilerin ve diğerlerinin dinlenmesiyle yapılabilirdi. Mahkemenin tek başına keşif kararı vermemesi ve bunu reddetmesi bile aslında bu davada adalete ulaşmak istenmediğinin de bir göstergesi” dedi.  (MA)
 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster