Ana Sayfa Gündem 5 Mart 2024 77 Görüntüleme

DBB İşçileri: belediye ek protokol talebimize kayıtsız kaldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine(DBB) bağlı çalışan Personel AŞ ve Med A.Ş  çalışanları ek protokol talebi ve işçilere uygulanan ayrımcılık politikalarına karşı Dağkapı (Şeyh Said) Meydanında basın açıklaması düzenledi. 

Basın açıklamasını işçiler adına Disk Genel İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Becet Barut okudu.  

Ülkede yaşanan ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik tüm yakıcılığıyla kendini hissettirmektedir Yanlış politikalarla üretimin tekellerin eline geçtiği, işgücünün de sermayeye peşkeş çekildiği bu sürecin verdiği zararı toplum olarak hepimizin yaşadığını ifade eden Barut, “Diyarbakır’da da tüm ülkede olduğu gibi bu sancılı sürecin etkileri yaşanmaktadır. 40 Yıldır Türkiye’de uygulanan güvenlikçi politikaların sorunlara çözüm olmayacağını,  eğitime, sağlığa, emekliye, emekçiye ayrılması gereken bütçenin savaş ve silah lobilerine aktarıldığını, halkın ve biz emekçilerin bunun faturasını ödemek zorunda kaldığımızı, ve yoksullaştırıldığımızın bilincindeyiz Toplum olarak İşsizlik, yoksulluk, enflasyon ve her gün ağır etkilerini hissettiğimiz ardı arkası kesilmeyen zamların altında inim inim inlediğimiz günlerden geçerken; daha dün açıklanan enflasyon rakamları önümüzdeki süreçte biz şirket işçilerinin zor ve çetin bir sürecin beklediği gün gibi ortadadır” dedi. 

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ek protokol taleplerimize kayıtsız kalmıştır

Barut, “Ülkede baskılanan ekonomik krizin etkisini derinden hissediyoruz. Bizler Diyarbakır Büyükşehir MED AŞ ve PERSONEL AŞ işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, sokakların temizliğinde park ve bahçelerde çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz..

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize Belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. ………..

Belediye çalışanlarının arasında ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz belediye çalışanlarının yani memur sözleşmeli memur kadrolu işçilerin 6 aylık enflasyonu olmasına rağmen.

Kadrolu işçilere verilen ve hak gördüğümüz  %30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur.

Burada “Ayırım yapılmaktadır. Belediye yönetiminin ayrımcı yaklaşımı iş verimine zarar vermektedir………..

Buradan tekrar çağrımızı yineliyoruz. Krizin faturasını ödemek  istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Değerli arkadaşlar  Bir aydır ek protokol çağrımıza olumlu cevap  verilmemektedir. dönüş yapılmadığı takdirde kamuoyunun ve Diyarbakır halkının gündemine taşıyacak çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster