Ana Sayfa Gündem 8 Mart 2024 47 Görüntüleme

Diyarbakır Barosundan 8 Mart açıklaması

Diyarbakır Barosu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır Adliyesi Önünde basın açıklaması düzenledi. 

Açıklamada, öncelikle 6 Mart akşamı aramızdan ayrılan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Av. Nihal Özel anılarak, kendisine ve ailesine başsağlığı dilendi. 

8 Mart Dünya kadınlar günü emeğimizin sömürüsüne her türden baskıya ve şiddete karşı direnişi simgeleyen kadın mücadelesinin en önemli temsil günlerinden biri olduğu ifadele edilen açıklamada,”8 Mart aynı zamanda kadınların 1857 de ve o zamandan bu yana kapitalizme, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı kadınların ancak direnerek ve yan yana gelerek kazanım elde edebileceğinin açık bir göstergesidir. 166 yıl önce New York’ta tekstil işçisi kadınlar günde yirmi saat süren ağır çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı greve çıktılar. Greve saldıran polis işçileri fabrikaya kilitledi. Ardından çıkan yangında fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamayan 129 kadın hayatını kaybetti. 26–27 Ağustos 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde II. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Clara Zetkin, 8 Mart’ın 1857’de tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisinde bulundu. Öneri oy birliğiyle kabul edildi ve bugün bizlerin emeğiyle dünyanın her tarafında birleştirici bir güne dönüştü. Kadınların, dayanışma ruhuyla yalnız olmadığımızı hissettiren bunun gibi bütün bir araya gelişleri çok kıymetlidir. Nitekim bugünü özel kılan ve her yıl bugün toplanmamızın bize hatırlattığı şeydayanışmamızdan bizlere kalan mirasımızdır.Bu miras;Kadın mücadelesinin, umudun direnişle yeşerdiği ve en katı diktatörlüklerin dahi yok olmaya mahkum olduğunu haykıran bir başkaldırı olduğu inancıdır. Bu inanç ve kıvançla bütün kadınların dünya kadınlar gününü kutlarız” açıklamasında bulunuldu. 

Biz kadınlar eşit ve özgür bir dünyanın umudunu taşıyoruz

Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirilen açıklamada, “Tüm Dünyanın krizde olduğu, Filistin’de yaşanan soykırıma, Rojavada işlenen savaş suçlarına ses çıkaran vebu karanlık dönemde umudu yeşertenlerin yinekadınlar olduğunun bilincinde olarak; İran’da Jina Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle öldürülmesinin ardından direnişin sembolü haline gelen “Jin Jiyan Azadi” şiarı ile sesimizi arşa yükseltiyoruz. Şili’den Afganistan’a; Filistin’den Suriye’ye, İran’dan Uygur’a eril şiddetin tahakkümüne karşı direnen kadınları selamlıyor, bu uğurda hayatını kaybeden kadınların derin hüznünü taşıyoruz. Bizler kamusal alanda var olabilmek için direnen Afgan kadınlarını, özgürlüğe ruhunu adayan İranlı kadınları, Nagehan Akarsel’i, Gülistan Doku’yu, İpek Er’i, Fatma Altınmakas’ı, Pınar Gültekin’i, Taybet Ana’yı, Emine Şenyaşar’ın adalet nöbetini ve daha onlarca, yüzlerce kadını unutmadık, unutmayacağız.

Kadınlara sözümüzdür; mücadelemizin unutulmasına izin vermeyeceğiz!” ifadeleri kaydedildi. 

Ayrıca, “Bugün burada haykırdığımız yoksulluğa mahkum edilen kadınların sesi, okula kuru bir parça ekmek ile giden çocuğun acısıdır. Şiddeti, kadın ve çocuk yoksulluğunu, açlığı, savaş mağdurlarının ve yerinden edilmişlerin acısını kimse anlatmasın istiyorlar. Yasaklama kararları ile sesimizi kısmaya çalışıyorlar. Bütün yasaklamalara, baskıcı ve yozlaşmış politikalara inat daha iyi bir dünya ihtimalini savunmaya devam edeceğiz.
BİZİM MÜCADELEMİZ BARIŞIN VE UMUDUN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ EŞİT VE ÖZGÜR BİR DÜNYA DÜZENİ İÇİNDİR!ADİL BİR YAŞAM İÇİN, KADIN YOKSULLUĞU VE KIRIMI BİTSİN,ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLMESİN DİYEDİR!
Bütün bunların kadın mücadelesi ile inşa edileceğine duyduğumuz inançla bir kez daha söylüyoruz: JIN JIYAN AZADİ!” açıklamasında bulunuldu.. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster